- Domov
- Životné prostredie
- Environmentálne manažérstvo
- Environmentálna stopa
- Príručky k environmentálnej stope výrobkov (PEF) a organizácií (OEF)
Príručky k environmentálnej stope výrobkov (PEF) a organizácií (OEF)
Príručka odporúčaní na meranie PEF a OEF z roku 2013 (2013/179/EÚ) vydaná Európskou komisiou bola nahradená Odporúčaním Komisie (EÚ) 2021/2279 z 15. decembra 2021 týkajúcim sa používania metód environmentálnej stopy (ďalej len „EF“) na meranie a oznamovanie environmentálnych vlastností produktov/služieb a environmentálneho správania organizácií počas ich životného cyklu.
Cieľom odporúčaní je pomôcť organizáciám pri meraní environmentálneho vplyvu a vykreslení profilu v oblastiach súvisiacich so životným prostredím na základe overiteľných, spoľahlivých a porovnateľnýchúdajov. Následným zverejnením údajov poskytujú objektívny pohľad ďalším zainteresovaným stranám, ako môžu byť obchodní partneri, štátna správa, mimovládne organizácie a pod. Nakoľko jednotné a spravodlivé postupy merania, informácie o environmentálnych vlastnostiach produktov a environmentálnom správaní organizácií sú nevyhnutné pri rozhodovaní v otázkach životného prostredia.
Metóda PEF sa týka konkrétnych produktov, zatiaľ čo metóda OEF sa týka činnosti organizácie ako celku (zahrnuté sú všetky činnosti spojené s produktmi, ktoré organizácia poskytuje z pohľadu dodávateľského reťazca, t.j. od ťažby surovín, ich používania až po konečné nakladanie s odpadom). Zahŕňa sa tak celý životný cyklus produktu (LCA). Ak by sa organizácia rozhodla vypočítať EF pre všetky svoje produkty, teoreticky by sa ich súčet mal približovať hodnote OEF.
Odporúčanie nie je priamym návodom na vypracovávanie tvrdení o lepšom alebo rovnocennom environmentálnom správaní v porovnaní s iným produktom (podľa normy ISO 14040:2006, 14044:2006 na posúdenie životného cyklu) alebo organizáciou. Takéto porovnania si vyžadujú vypracovanie dodatočných pravidiel pre konkrétne kategórie produktov (PEFCR) a organizácií (OEFSR), aby sa zabezpečilo lepšie zjednotenie požiadaviek na konkrétny druh produktu a hospodárske odvetvie organizácie. Vypracovaním pravidiel PEFCR a OEFSR sa skráti celkový čas a znížia sa aj náklady na samotné meranie EF. Požiadavky ako pravidlá vypracúvať sú stanovené práve v Odporúčaní (najmä aké informácie o produkte a organizácii sa majú využívať z hľadiska životného cyklu ako aj spôsob ako tieto informácie získavať). Ak je teda dostupné PEFCR/OEFSR je potrebné využiť práve tieto konkrétne pravidlá, ak by však pre daný produkt, službu alebo organizáciu, ešte konkrétne pravidlá vypracované neboli, riadi sa všeobecnými zásadami PEF a OEF. V takom prípade treba zdôrazniť dodržiavanie hlavných princípov EF a teda relevantnosť, úplnosť, dôslednosť, presnosť a transparentnosť. Štruktúra PEFCR je založená na klasifikácii kategórie výrobkov (CPA) a vzťahuje sa na činnosti, ktoré sú určené na základe kódov NACE (štatistická klasifikácia ekonomických činností v EÚ spoločenstve). Takže ku každému produktu je v rámci klasifikácie CPA priradená jedna činnosť NACE.
Odporúčanie prijaté v roku 2021 zahŕňa poznatky nadobudnuté v rámci pilotnej fázy prebiehajúcej v časovom rozmedzí rokov 2013-2018. Počas tohto časového obdobia viac ako 300 firiem a 2000 ďalších subjektov testovalo odporúčané metódy. Zapojení boli participanti z rôznych odvetví hospodárstva najmä z malých a stredných podnikov, čím sa zvýšila variabilita výsledkov. Participanti testovali pravidlá pre:
- konkrétne produkty (pravidlá pre kategórie environmentálnej stopy produktu, PEFCR)
- konkrétne sektory (sektorové pravidlá environmentálnej stopy organizácie, OEFSR).
Výstupom z pilotnej fázy je finalizácia 19 pravidiel PEFCR a 2 pravidiel OEFSR. Jednotlivé kategórie nájdete tu.
Viacero technických aspektov metód environmentálnej stopy bolo tiež aktualizovaných, ako napríklad:
- Požiadavky na modelovanie:
- dohody o modelovaní kľúčových aspektov týkajúcich sa zmeny klímy, elektrickej energie, dopravy, infraštruktúry a zariadení, obalov, konca životnosti a poľnohospodárstva
- usmernenia o spôsobe začlenenia biodiverzity ako dodatočnej environmentálnej informácie
- Požiadavky na údaje a kvalitu údajov
- podrobné pravidlá zberu údajov a požiadavky na kvalitu údajov
- poskytnutie príručky o súboroch údajov v súlade s environmentálnou stopou
- Posúdenie vplyvu životného cyklu
- uplatnenie zásady závažnosti ("konať tam, kde je to dôležité")
- zahrnutie povinnej štandardizácie a váženia
- s osobitným dôrazom na zlepšenie niektorých metód posudzovania vplyvov súvisiacich s toxicitou (toxicita pre ľudí - účinky na rakovinu; toxicita pre ľudí - účinky na iné ako rakovinové ochorenia; ekologická toxicita sladkej vody, využívanie vody, využívanie pôdy, zdroje a tuhé častice)
- definovanie charakterizačných faktorov na základe údajov REACH
- definovanie referenčnej hodnoty zodpovedajúcej profilu environmentálnej stopy priemernej výroby na európskom trhu, nazývanej tiež reprezentatívny výrobok
Zaktualizovaná verzia z roku 2021 okrem iného kladie dôraz na koncepty Európskej zelenej dohody (12/2019) a uplatňovanie princípov obehovej ekonomiky v čo najväčšej miere. V rámci Nového akčného plánu EÚ pre obehové hospodárstvo (3/2020) – Za čistejšiu a konkurencieschopnejšiu Európu, Komisia zdôraznila, že spoločnosti by svoje tvrdenia týkajúce sa životného prostredia mali doložiť pomocou metód environmentálnej stopy produktu a organizácie.
Poukazuje aj na častý nedostatok zdrojov alebo odborných znalostí malých a stredných podnikov (MSP), ktorý by mal byť kompenzovaný nielen podporou Komisie, ale aj členských štátov a priemyselných združení. V roku 2022 zastúpenie zelených produktov alebo služieb predstavovalo 32 % MSP, keďže od roku 2017 došlo k výraznejšiemu zvýšeniu o 7%. V nasledujúcich 2 rokoch pritom plánuje zaviesť tieto prvky až 11% ďalších MSP.