- Domov
- Životné prostredie
- Environmentálne manažérstvo
- Environmentálna stopa
- Prechodná fáza environmentálnej stopy
Prechodná fáza environmentálnej stopy
V období medzi ukončením pilotnej fázy EF (prebiehajúcej v r. 2013-2018) a možným prijatím politík implementujúcich metódy environmentálnej stopy produktu (PEF) a environmentálnej stopy organizácie (OEF) sa zavádza prechodná fáza EF (od r. 2019). Určenie environmentálnej stopy pre daný produkt, službu alebo organizáciu je teda počas trvania prechodnej fázy stále dobrovoľný.
Hlavnými cieľmi prechodnej fázy je poskytnúť rámec pre:
- Monitorovanie implementácie existujúceho súboru pravidiel na hodnotenie environmentálnej stopy produktov v príslušných kategóriách (PEFCR) a súboru pravidiel na hodnotenie environmentálneho správania sa organizácií v príslušných hospodárskych odvetviach (OEFSR);
- Vývoj nových PEFCR/OEFSR;
- Nový metodologický vývoj.
Spolu s neustálym pokrokom a vznikom nových medzinárodne schválených prístupov by sa metódy environmentálnej stopy mali aktualizovať, aby sa do nich začlenili nové ukazovatele alebo pravidlá modelovania. O týchto aspektoch sa diskutuje v expertnej skupine Komisie v rámci technickej poradenskej rady pre environmentálnu stopu (Technical Advisory Board - TAB).
Súčasťou expertnej skupiny zaoberajúcej sa problematikou EF, bola zriadená pracovná skupina, ktorá poskytuje odborné znalosti a rady Európskej komisii o činnostiach súvisiacich s prechodnou fázou environmentálnej stopy. Bola tiež vyhlásená výzva s cieľom identifikovať organizácie, ktoré by zastupovali širšie ekonomické sektory a teda umožňovali by zapojenie nových členov. Výzva sa týkala týchto sektorov:
- Odevy a obuv
- Nápoje
- Produkty na báze chémie
- Stavebné výrobky
- Elektrotechnika a elektronika
- Potravinárske výrobky (vrátane výrobkov, ktoré nie sú určené na ľudskú spotrebu)
- Materiály a medziprodukty
- Výroba a prenos energie
Jedným z výstupov aktivít expertnej skupiny je Odporúčanie Komisie (EÚ) 2021/2279, týkajúce sa používania metód environmentálnej stopy na meranie a oznamovanie environmentálnych vlastností produktov a environmentálneho správania organizácií počas ich životného cyklu. Viac informácií k aktualizovanému odporúčaniu z roku 2021 nájdete tu.
Formujú sa aj ďalšie nástroje poskytujúce efektívnejšie využívanie metódy EF, ide napríklad o databázu EF, ktorá bude umožňovať jednoduchší prístup k dátam o jednotlivých PEF/OEF. K rozšíreniu PEF metód prispeje tiež aplikácia pravidiel eco-designu v jednotlivých kategóriách produktov. Možnosťou je aj vznik nových PEFCR/OEFSR kategórií, ako aj už spomínané aktualizovanie terajších kategórií o nové poznatky.
Ak máte technické otázky týkajúce sa PEF/OEF metód, napíšte na e-mailovú adresu EF_Helpdesk@thinkstep.com
Ak máte otázky týkajúce sa procesu, napíšte na e-mailovú adresu env-environmental-footprint@ec.europa.eu