- Domov
- Životné prostredie
- Starostlivosť o životné prostredie
- Zmena klímy
- Adaptácia na lokálnej úrovni
Adaptácia na lokálnej úrovni
Zmena klímy je vo všeobecnosti globálnym problémom, ale naopak minimalizácia rizík a prispôsobenie sa zmene klímy (adaptácia) je záležitosť lokálna. Práve lokálna adaptácia má zohrávať najväčšiu úlohu pri adaptačnom procese, má brať do úvahy zmenu klímy pri svojich každodenných činnostiach a rozhodovaní, ale aj strednodobých či dlhodobých strategických rozvojových plánoch. Samosprávy pri každodennom rozhodovaní (schvaľovanie, povoľovanie, vyjadrovanie sa, objednávanie služieb, prác a pod.) musia poznať a zvažovať prejavy a možné vplyvy zmeny klímy, ovplyvňujúce faktory, a tiež opatrenia ako sa na lokálne prejavy adaptovať. No bez predchádzajúcej analýzy územia zavedené riešenia nedosiahnu želaný účinok.
Adaptačné opatrenia na zmenu klímy predstavujú súbor možností prírodných a sociálno-ekonomických systémov prispôsobiť sa prebiehajúcim alebo očakávaným zmenám klímy, s cieľom znižovať možné negatívne dôsledky, prípadne využívať pozitívne účinky zmeny klímy. Jednými z definovaných prístupov sú „zelené štrukturálne prístupy“, ktoré prispievajú k zvýšeniu odolnosti ekosystémov a s cieľom zastaviť stratu biologickej rozmanitosti a degradáciu ekosystémov a obnoviť vodné cykly, súčasne využívajú funkcie a služby, ktoré poskytujú ekosystémy.
Krajina pôsobí ako integrujúci rámec pri riešení vzťahov v krajine. Je nutné komplexné posúdenie jej štruktúry, vlastností, fungovania, procesov, ale i príčin a následkov vývoja krajiny v minulosti a vývojových trendov do budúcnosti. Iba komplexné vnímanie kontextu vzťahov v krajine, jej hodnôt i hrozieb môže zabezpečiť trvaloudržateľné využívanie jej zdrojov a ekosystémové služby.
Zmenami postupov hospodárenia v krajine, zmenou krajinnej štruktúry s prvkami zelenej infraštruktúry je možné docieliť postupnú obnovu vodozádržnej funkcie krajiny, zmenu distribúcie vody v povodí, spomaľovanie odtoku z povodia, podporu prirodzenej akumulácie, zvýšenie odolnosti krajiny na nárazové a extrémne situácie a atmosférické javy súvisiace s časovými a priestorovými zmenami rozdelenia a distribúcie zrážok, znižovanie vodnej erózie pôdy v povodí a tým znižovanie negatívneho dopadu klimatických zmien na krajinu.
Príklady realizácie adaptačných opatrení s cieľom podporovať a zabezpečovať vlastnosti krajiny, ktoré už od lokálnej úrovne zlepšujú mikroklimatické pomery, hydroklimatické pomery a prispievajú k zlepšeniu širších geoklimatických podmienok (zvýšenie retenčnej schopnosti krajiny, optimálny spôsob využívania krajiny, či jej ekostabilizácia), sú uvedené v Katalógu vybraných adaptačných opatrení na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy vo vzťahu k využitiu krajiny pre samosprávy.
Cieľom adaptačných opatrení na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy vo vzťahu k využitiu krajiny uvedených v katalógu je:
- zabezpečiť ochranu a stabilizáciu tých častí krajiny, ktoré majú klimaticko-stabilizačný účinok;
- zlepšiť distribúciu vody a vlhkostný režim krajiny a prispieť ku priaznivým zmenám klimatických procesov;
- zvýšiť bilančné podiely vody v krajine s podporou prvkov prirodzenej akumulácie vody.
- zvýšiť podiel prvkov zelenej infraštruktúry;
- podporiť spomaľovanie odtoku vody z povodia;
Z opatrení realizovateľných mimo zastavaného územia môžeme spomenúť:
- výsadbu nelesnej drevinovej vegetácie;
- odvodnenie lesnej a poľnej cesty;
- využívanie zatrávnených vsakovacích pásov, infiltračných priekop, prielohov;
- ochranné zatrávňovanie svahov;
- budovanie terás, terasovanie;
- revitalizáciu mokradí a rašelinísk.
Z opatrení realizovateľných na vodnom toku môžeme spomenúť:
- budovanie pozdĺžnych vegetačných, nevegetačných a kombinovaných opevnení prietokového profilu;
- úpravu smerových pomerov a prítokov;
- budovanie priečnych objektov na vodnom toku;
- výsadba a udržiavanie sprievodnej vegetácie vodných tokov.
Z opatrení realizovateľných v zastavanom území môžeme spomenúť:
- budovanie dažďových záhrad;
- budovanie vegetačných striech;
- budovanie vertikálnych záhrad, zelených stien;
- využívanie zatrávňovacej dlažby;
- vysádzanie a udržiavanie sídelnej zelene.
Vyššie uvedené adaptačné opatrenia na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy pre samosprávy sú príkladom finančne nenáročných príkladov, ktoré môže realizovať každá samospráva s cieľom lokálnej adaptácie na klimatické zmeny. Každá lokalita, sídlo, či krajina je jedinečná a preto je potrebné ju posúdiť komplexne a najmä odborne vzhľadom na funkčnosť, prevádzku, priestorové a ekologické danosti územia, krajinotvornú a architektonickú hodnotu priestoru.
Katalóg vybraných adaptačných opatrení na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy si môžete stiahnuť tu: