- Domov
- Životné prostredie
- Starostlivosť o životné prostredie
- Nariadenie o obnove prírody
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2024/1991
z 24. júna 2024
o obnove prírody a o zmene nariadenia (EÚ) 2022/869
Dňa 18. 8. 2024 nadobudlo účinnosť Nariadenie európskeho parlamentu a Rady EÚ 2024/1991 o obnove prírody a zmene nariadenia (EÚ) 2022/869 (ďalej len „Nariadenie o obnove prírody“), ktorého primárnym cieľom je obnova biodiverzity a ako záväzný právny predpis je kľúčové pre naplnenie cieľov stanovených v Stratégii EÚ o ochrane biodiverzity.
Viaceré záväzky pre členské štáty EÚ zakotvené v Nariadení o obnove prírody vychádzajú z novej stratégie EÚ pre adaptáciu na zmenu klímy, v ktorej sa zdôrazňuje potreba podporovať riešenia blízke prírode a uznáva, že nákladovo efektívnu adaptáciu na zmenu klímy možno dosiahnuť ochranou a obnovou mokradí a rašelinísk, ako aj pobrežných a morských ekosystémov, rozvojom mestskej zelene, inštaláciou zelených striech a stien a podporou a udržateľným obhospodarovaním lesov a poľnohospodárskej pôdy. Väčšie množstvo biologicky rozmanitých ekosystémov vedie k vyššej odolnosti proti zmene klímy a poskytuje účinnejšie formy znižovania rizika katastrof a predchádzania tomuto riziku.
Nariadenie o obnove prírody sa venuje mestským ekosystémom. Prečo je obnova mestských ekosystémov dôležitá?
Mestské ekosystémy predstavujú približne 22 % plochy pôdy v Únii a tvoria oblasť, v ktorej žije väčšina občanov Únie. K mestskej zeleni patria okrem iného mestské lesy, parky a záhrady, mestské farmy, aleje, mestské lúky a mestské živé ploty. Mestské ekosystémy, tak ako ostatné ekosystémy, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie, poskytujú významné biotopy pre biodiverzitu, najmä pre rastliny, vtáky a hmyz vrátane opeľovačov. Poskytujú aj mnohé ďalšie životne dôležité ekosystémové služby vrátane znižovania a kontroly rizika prírodných katastrof, napríklad v prípadne povodní a efektu tepelných ostrovov, ochladzovania, rekreácie, filtrácie vody a vzduchu, ako aj zmierňovania zmeny klímy a adaptácie na ňu. Rozšírenie mestskej zelene je dôležitým parametrom na meranie zvýšenia schopnosti mestských ekosystémov poskytovať tieto životne dôležité služby. Rozšírenie zelenej pokrývky v danej mestskej oblasti spomaľuje odtok vody, čím sa znižuje riziko znečistenia riek v dôsledku pretekania dažďovej vody, pomáha znižovať letné teploty, budovať odolnosť voči zmene klímy a poskytuje ďalší priestor na to, aby príroda prosperovala. Zvýšením úrovne mestskej zelene sa v mnohých prípadoch zlepší zdravie mestského ekosystému. Zdravé mestské ekosystémy sú zase nevyhnutné na podporu zdravia iných kľúčových európskych ekosystémov, napríklad prepojením prírodných oblastí na okolitom vidieku, zlepšovaním zdravia riek mimo mesta, poskytovaním útočiska a hniezdiska druhom vtákov a opeľovačov spojených s poľnohospodárskymi a lesnými biotopmi, ako aj poskytovaním dôležitých biotopov pre sťahovavé vtáky.
Aby priestranstvá mestskej zelene naďalej poskytovali potrebné ekosystémové služby, mal by sa zastaviť ich úbytok a mali by sa obnoviť a zväčšiť, okrem iného integráciou zelenej infraštruktúry a riešení blízkych prírode, ako sú zelené strechy a steny, do projektov budov. Takáto integrácia môže prispieť nielen k zachovaniu a zväčšovaniu plochy mestskej zelene, ale ak zahŕňa stromy, aj k ploche pokrytia korunami stromov v mestskom prostredí (preklad z anglického originálu - urban tree canopy cover).
Obrázok: Extenzívna a intenzívna zelená strecha – Nivy centrum, Bratislava (SAŽP, 2024)
Členským štátom z článku 8 Nariadenia o obnove prírody vyplýva:
- Členské štáty do 31. decembra 2030 zabezpečia, aby nedošlo k čistému úbytku celkovej vnútroštátnej plochy mestskej zelene a pokrytia korunami stromov v mestských ekosystémových oblastiach určených v súlade s článkom 14 ods. 4 v porovnaní s rokom 2024. Na účely tohto odseku môžu členské štáty vylúčiť z uvedených celkových vnútroštátnych plôch mestské ekosystémové oblasti, v ktorých podiel mestskej zelene v mestských centrách a mestských zoskupeniach presahuje 45 % a podiel pokrytia korunami stromov v mestskom prostredí presahuje 10 %.
- Od 1. januára 2031 dosiahnu členské štáty stúpajúci trend celkovej vnútroštátnej plochy mestskej zelene, a to aj prostredníctvom integrácie mestskej zelene do budov a infraštruktúry v mestských ekosystémových oblastiach určených v súlade s článkom 14 ods. 4, merané každých šesť rokov od 1. januára 2031, až kým sa nedosiahne uspokojivá úroveň mestskej zelene, ako je určené v článku 14 ods. 5.
- Členské štáty dosiahnu v každej mestskej ekosystémovej oblasti určenej v súlade s článkom 14 ods. 4 stúpajúci trend pokrytia korunami stromov v mestskom prostredí meraného každých šesť rokov od 1. januára 2031, kým sa nedosiahne uspokojivá úroveň v súlade s článkom 14 ods. 5.
Členským štátom z článku 14 Nariadenia o obnove prírody zároveň vyplýva:
1. Každý členský štát pripraví národný plán obnovy prírody a vykoná prípravné monitorovanie a výskum na určenie opatrení na obnovu, ktoré sú potrebné na splnenie cieľov obnovy a povinností stanovených v článkoch 4 až 13 a na prispievanie k všeobecným cieľom a zámerom Únie stanoveným v článku 1, pričom zohľadní najnovšie vedecké dôkazy.
4. Členské štáty určia a zmapujú mestské ekosystémové oblasti uvedené v článku 8 pre všetky svoje veľké a malé mestá a predmestia. Mestská ekosystémová oblasť veľkého alebo malého mesta alebo predmestia zahŕňa:
a) celé veľké alebo malé mesto a predmestie,
b) časti veľkého alebo malého mesta a predmestia, ktoré zahŕňajú aspoň jeho mestské centrum, mestské zoskupenia, a ak to dotknutý členský štát považuje za vhodné, prímestské oblasti.
Členské štáty môžu zlúčiť mestské ekosystémové oblasti dvoch alebo viacerých priľahlých veľkých miest alebo dvoch alebo viacerých priľahlých malých miest a predmestí alebo oboch do jednej mestskej ekosystémovej oblasti, ktorá je pre tieto veľké alebo malé mestá a predmestia spoločná.
5. Do roku 2030 členské štáty prostredníctvom otvoreného a účinného procesu a posúdenia založeného na najnovších vedeckých dôkazoch stanovia usmerňujúci rámec uvedený v článku 20 ods. 10 a usmerňujúci rámec uvedený v článku 20 ods. 11, ak je k dispozícii, pokiaľ ide o uspokojivú úroveň pre:
d) plochy mestskej zelene uvedenej v článku 8 ods. 2 a,
e) pokrytie korunami stromov v mestskom prostredí uvedený v článku 8 ods. 3.
Úlohou členských štátov je monitorovanie plôch mestskej zelene a pokrytia korunami stromov v mestskom prostredí v rámci mestských ekosystémových oblastí vyplývajúcich z článku 20 Nariadenia o obnove prírody.
Slovenská agentúra životného prostredia v rámci plnenia úlohy 7442 „Monitoring a podpora zvyšovania zelenej a modrej infraštruktúry a revitalizácie degradovaných území v mestskom prostredí“ v roku 2024 vyhodnotila pokrytie korunami stromov v mestách Slovenska. Výsledky zobrazuje priložená tabuľka.
Výber článkov a odstavcov z Nariadenia o obnove prírody týkajúcich sa mestských ekosystémov sa nachádza v prílohe. Celé znenie Nariadenia o obnove prírody je dostupné na https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2024/1991/oj