Obsah
- Územný systém ekologickej stability (ÚSES)
- Dokumenty ÚSES v SR
- Zelená infraštruktúra v procese adaptácie na zmenu klímy
- Strategické dokumenty
- Adaptačné a mitigačné opatrenia
- Adaptačné stratégie a akčné plány na zmenu klímy
- Mitigačné strategické dokumenty
- Publikácie
- Užitočné linky a propagačné materiály
- Domov
- Životné prostredie
- Starostlivosť o krajinu
- Zelená infraštruktúra
Zelená infraštruktúra
Zelená infraštruktúra je sieť prírodných a poloprírodných prvkov, predovšetkým plôch zelene a vodných ekosystémov, ktorá je vytváraná a spravovaná tak, aby poskytovala široký rozsah ekosystémových služieb, s osobitným zreteľom na zabezpečenie biologickej rozmanitosti, ekologickej stability a priaznivého životného prostredia a prepojenie urbanizovaného prostredia s okolitou krajinou. (Zdroj: novela zákona č. 534/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov)
V kontexte EÚ sa zelená infraštruktúra dostala do popredia v rámci workshopu Smerovanie k zelenej infraštruktúre v Európe – začleňovanie lokalít sústavy Natura 2000 do voľnej krajiny v marci 2009. Hlavným cieľom tohto stretnutia bolo nájsť vhodnú odpoveď Európskeho spoločenstva na rozpad biotopov a navrhnúť opatrenia, ktoré by boli na úrovni EÚ najefektívnejšie.
K všeobecným cieľom európskej zelenej infraštruktúry patrí zachovanie biodiverzity Európy a zabezpečenie, ako aj obnovenie prírodných ekosystémov na úrovni širšej krajiny tak, aby mohli pokračovať v poskytovaní cenných služieb ľudstvu.
Zelená infraštruktúra sa zaradila k novým politikám Európskej únie, čoho dôkazom je aj prijatá Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 Európskou komisiou 20. mája 2020 „Prinavrátenie prírody do našich životov“.
Koncepcia zelenej infraštruktúry nadväzuje na Slovensku na koncepciu NECONET (Koncepcia ekologických sietí) a koncepciu územných systémov ekologickej stability (ÚSES), ktoré sledujú jeden z jej cieľov – obnovenie a prepojenie (zabezpečenie konektivity) prírodných (zelených) prvkov v krajine a udržanie, resp. zlepšenie ekologickej stability územia. ÚSES predstavuje jeden z dôležitých podkladov pre tvorbu zelenej infraštruktúry.