- Domov
- Životné prostredie
- Starostlivosť o krajinu
- 3 miliardy stromov
- VÄZBA NA STRATEGICKÉ DOKUMENTY EÚ
VÄZBA NA STRATEGICKÉ DOKUMENTY EÚ
Kde je iniciatíva EÚ „3 miliardy stromov“ ukotvená?
Iniciatíva „3 miliardy stromov" je súčasťou Stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030. Plán opatrení na dosiahnutie záväzku EÚ na vysadenie 3 miliárd stromov a rámce a zásady jeho napĺňania definuje Nová stratégia lesného hospodárstva a ďalšie súvisiace dokumenty.
Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030
Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 predstavuje komplexný, systematický a ambiciózny dlhodobý plán na ochranu prírody a zvrátenie degradácie ekosystémov. Zásadne podopiera Európsku zelenú dohodu i vedúce medzinárodné postavenie EÚ vo sfére celosvetových verejných statkov a cieľov udržateľného rozvoja.
Stratégia prijatá v máji 2020 v záujme nasmerovania európskej biodiverzity k obnove do roku 2030 stanovuje nové možnosti účinnejšieho vykonávania existujúcej legislatívy, nové záväzky, opatrenia, cieľové hodnoty a riadiace mechanizmy.
Stratégia stojí na dvoch hlavných pilieroch: zvýšenej starostlivosti o vzácne chránené územia a takzvanom Pláne EÚ pre obnovu prírody. Jedným z kľúčových záväzkov tohto plánu je vysadiť v EÚ tri miliardy stromov pri plnom rešpektovaní ekologických zásad. Tento cieľ je v synergii aj s ďalšími cieľmi stratégie v oblasti biodiverzity.
Ako sa uvádza v stratégii „výsadba stromov je mimoriadne prínosná v mestách, zatiaľ čo vo vidieckych oblastiach môže dobre fungovať spolu s agrolesníckym systémom, krajinnými prvkami a zvýšenou sekvestráciou oxidu uhličitého“.
Link na slovenské znenie stratégie:
Európska zelená dohoda
Európska zelená dohoda (European Green Deal) predstavuje plán Európskej komisie na zelenú transformáciu hospodárstva EÚ v záujme udržateľnej budúcnosti. Jej primárnym cieľom je zabezpečiť, aby sa Európa do roku 2050 stala vôbec prvým klimaticky neutrálnym kontinentom. Pre dosiahnutie tohto dlhodobého cieľa bude potrebné, aby sa čisté emisie skleníkových plynov vyprodukované členskými štátmi EÚ do roku 2050 rovnali nule. To znamená, že členské štáty EÚ budú môcť vypustiť iba také množstvo CO2, ktoré budú schopné zachytiť prírodné a umelé zachytávače uhlíka.
Dohoda v sebe zahŕňa viacero nosných prvkov. Medzi najdôležitejšie patria výrazné zvýšenie ambícií EÚ v oblasti zmeny klímy pre roky 2030 a 2050, ako aj zabezpečenie dodávok čistej a cenovo dostupnej energie, pričom sa EÚ podľa tejto dohody bude sústreďovať na posilňovanie produkcie energie z obnoviteľných zdrojov, rozširovanie medzinárodnej spolupráce pri zlepšovaní energetickej infraštruktúry či na boj proti energetickej chudobe.
Ďalším kľúčovým cieľom je trvalo udržateľná ekonomika, čo predpokladá efektívnejší rozvoj obehového hospodárstva, ktoré minimalizuje odpad, uľahčuje recykláciu a podporuje udržateľné modely výroby a spotreby.
Implementácia Stratégie „Z farmy na stôl“ má zase viesť k udržateľnejšej potravinovej politike zapojením všetkých fáz potravinového reťazca tak, aby bola zároveň v súlade so Stratégiou EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030. Tieto dve stratégie by mali spoločne zabezpečiť ochranu prírody, biodiverzity, ekosystémov a ich služieb.
Dohoda bola predstavená 11. decembra 2019 v Bruseli a je súčasťou stratégie pre naplnenie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj a prijatých záväzkov v rámci Parížskej dohody. Na dosiahnutie jej ambicióznych cieľov sa postupne prijíma celý rad čiastkových opatrení vo všetkých uvedených oblastiach.
Link na slovenské znenie Európskej zelenej dohody:
Nová stratégia lesného hospodárstva
V Novej stratégii lesného hospodárstva sa stanovuje vízia a konkrétne opatrenia na zvýšenie kvantity a kvality lesov v EÚ a posilnenie ich ochrany, obnovy a odolnosti. Jej cieľom je prispôsobiť európske lesy novým podmienkam, extrémom počasia a vysokej neistote v dôsledku zmeny klímy. To je predpokladom na to, aby boli lesy schopné naďalej plniť svoje sociálno-ekonomické funkcie a aby umožňovali dynamickosť vidieckych oblastí a prosperitu vidieckeho obyvateľstva. Stratégia podporuje postupy, ktoré sú čo najviac šetrné z hľadiska biodiverzity a klímy, vyzýva na optimálne využívanie dreva v súlade so zásadou kaskádového využívania a podporuje aj nedrevné lesné hospodárstvo vrátane ekoturizmu. Stratégia je jednou z hlavných iniciatív Európskej zelenej dohody a vychádza zo Stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030.
Stratégia definuje plán opatrení na dosiahnutie záväzku EÚ na vysadenie 3 miliárd stromov a rámce a zásady jeho napĺňania. Tým sa zabezpečuje, aby sa výsadba uskutočňovala spôsobom, ktorý má hmatateľný a pozitívny vplyv na klímu, životné prostredie, hospodárstvo a kvalitu života občanov EÚ. Výsadba 3 miliárd stromov však bude mať pozitívny vplyv len vtedy, ak väčšina týchto stromov prežije, dosiahne dospelosť a bude prosperovať. Tento záväzok znamená nielen vysadiť 3 miliardy stromov ale aj pestovať, ošetrovať a starať sa o ne, aby dosiahli dospelosť.
Link na slovenské znenie dokumentu:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A52021DC0572&qid=1733754591356
Ďalšie súvisiace dokumenty
Európska komisia vydala 17. marca 2023 usmernenia o zalesňovaní, obnove lesa a výsadbe stromov, ktorými sa nenarúša biodiverzita s názvom „Commission Staff Working Document on Guidelines on Biodiversity-Friendly Afforestation, Reforestation and TreePlanting“. Cieľom týchto usmernení, v ktorých sa stanovuje rámec ekologických zásad, ktoré sa majú zohľadniť, je prispieť k iniciatíve EÚ „3 miliardy stromov“ a tým podporiť vykonávanie tohto nariadenia. Usmernenia poskytujú súbor praktických odporúčaní pre úrady, vlastníkov lesov a pôdy, manažérov a občiansku spoločnosť, ktoré sú priaznivé pre biodiverzitu.
Link na dokument v anglickom jazyku:
https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=SWD(2023)61&lang=en
Podrobnosti o iniciatíve EÚ sú spracované v dokumente z roku 2021: „Záväzok vysadiť 3 miliardy stromov do roku 2030. Sprievodný dokument“ (SWD(2021) 651, COMMISSION STAFF WORKING DOCUMENT. The 3 Billion Tree Planting Pledge For 2030. Accompanying the document)
Link na dokument v anglickom jazyku:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A52021SC0651
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1991 o obnove prírody a o zmene nariadenia (EÚ) 2022/869
Nariadenie prijaté 24. júna 2024 definuje požiadavky na dodržiavanie ekologických zásad pri výsadbe stromov v rámci iniciatívy EÚ „3 miliardy stromov“, vrátane zabezpečenia rozmanitosti druhov a vekovej štruktúry, s uprednostnením pôvodných druhov stromov s výnimkou, vo veľmi špecifických prípadoch a podmienkach, nepôvodných druhov prispôsobených miestnej pôde, klimatickým a ekologickým podmienkam a podmienkam biotopov, ktoré zohrávajú úlohu pri podpore zvýšenej odolnosti proti zmene klímy. Opatrenia na dosiahnutie tohto záväzku sa zameriavajú na zvýšenie ekologickej konektivity a sú založené na udržateľnom zalesňovaní, zakladaní nových lesných porastov, výsadbe stromov mimo lesa a rozširovaní sídelnej zelene.
Link na nariadenie: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2024/1991/oj