- Domov
- Životné prostredie
- Starostlivosť o krajinu
- 3 miliardy stromov
- REGISTRÁCIA VÝSADIEB
REGISTRÁCIA VÝSADIEB
Aký je spôsob registrácie výsadieb? Koľko stromov je v jednotlivých krajinách EÚ registrovaných?
V rámci iniciatívy Európskej únie „3 miliardy stromov" je dôležitým krokom na sledovanie pokroku a zabezpečenie transparentnosti registrácia vysadených stromov. Európska komisia spolu s Európskou environmentálnou agentúrou spracovali webovú stránku s interaktívnou online mapou a integrovaným počítadlom Map-My-Tree, ktorá umožňuje sledovať pokrok vo výsadbách stromov. Zhromaždené údaje umožňujú lepšiu analýzu a plánovanie budúcich výsadieb, optimalizáciu druhov a lokalít pre maximálny ekologický prínos.
Registrovať výsadby alebo si ich prehliadať a sledovať aktuálny stav registrovaných stromov v jednotlivých krajinách EÚ je možné na stránke: https://mapmytree.eea.europa.eu/
Táto online platforma Map-My-Tree umožňuje registráciu vysadených stromov rôznym organizáciám, školám, nadáciám, miestnym komunitám, ako aj súkromným vlastníkom pozemkov.
Výsadby je možné lokalizovať v interaktívnej online mape alebo zadaním GPS súradníc. Ďalšími požadovanými údajmi sú napr. druh stromov a ich počet, rok výsadby.
Interaktívna mapa umožňuje identifikovať aj lokality, ktoré majú potenciál pre výsadbu nových stromov. Tieto lokality si môžu na mape prezrieť iní zainteresovaní používatelia, aby sa mohli spojiť so zodpovednými osobami a prediskutovať prípadnú výsadbu stromov.
Mapa s registrovanými stromami umiestnená na webovej stránke https://mapmytree.eea.europa.eu/ (stav k 12.12.2024)
Kto môže sadiť stromy v rámci tejto iniciatívy a registrovať ich?
Informácie o vysadených stromov je možné zverejňovať v centrálnej databáze v aplikácii MapMyTree dvoma spôsobmi.
Prvou možnosťou je registrácia výsadieb na interaktívnej online mape https://mapmytree.eea.europa.eu/ Je určená na reportovanie priamo vo webovej aplikácii pre širokú verejnosť, t. j. mestá, obce, školy, pre jednotlivcov, majiteľov súkromných pozemkov a iné subjekty s menším počtom registrácií priamo vo webovej aplikácii. Súčasťou registrácie je i prehlásenie daného subjektu o tom, že vysadané dreviny spĺňajú požadované ekologické kritériá a zaviazanie sa k starostlivosti o vysadené stromy.
Druhý spôsob reportingu je určený pre hromadné vkladanie údajov v online platforme Repornet 3 spravovaný Európskou environmentálnou agentúrou. Prvým krokom pre vytvorenie účtu novej organizácie na tento typ reportingu je zaslanie emailu na adresu: ENV-3BILLIONTREES@ec.europa.eu
Kde je možné vysádzať stromy v rámci iniciatívy?
Iniciatíva EÚ sa týka nielen rozširovania existujúcich lesov, ale aj výsadby stromov v sídlach, prímestských oblastiach, v poľnohospodárskych oblastiach vrátane vytvárania agrolesníckych systémov, pozdĺž koridorov infraštruktúry, na súkromných pozemkoch.
Rozširovanie plochy lesov
Podľa odhadov Európskej komisie v rokoch 2010 až 2015 pribudlo v EÚ každoročne takmer 300 miliónov stromov. Cieľom iniciatívy EÚ je približne zdvojnásobiť mieru rozširovania lesov v EÚ oproti obdobiu rokov 2005 - 2020 a do roku 2030 vysadiť o 3 miliardy stromov naviac k tým, ktoré by sa vysadili (prípadne vyrástli) v prípade nezmeneného scenára. Nie každý strom v rámci reportovania 3 miliárd stromov musí byť vysadený. Je možné registrovať aj stromy v rámci asistovaného prirodzeného rozširovania (Assisted natural expansion) v krajine.
Výsadby v urbanizovaných oblastiach
Stromy zohrávajú kľúčovú úlohu v oblastiach s vysokým stupňom urbanizácie a malým počtom prirodzených biotopov. Zvyšovanie počtu stromov v urbanizovaných oblastiach prispieva k zmierneniu dopadov zmeny klímy v mestách (napr. horúčavy v mestách), v mnohých prípadoch k zmierneniu znečistenia ovzdušia a vytvára potenciál zachovať a zvyšovať úroveň biodiverzity. Prispievajú k atraktívnosti mestskej krajiny a vytvárajú pozitívny obraz mesta orientovaného na prírodu. Môže ísť o stromy v parkoch, na uliciach, na otvorených priestranstvách i na súkromných pozemkoch. Stromy môžu byť integrované do dopravnej a energetickej infraštruktúry, ako sú stredné pásy medzi cestami a chodníkmi, pozdĺž ciest alebo železničných tratí, brehy kanálov, čím prispievajú k redukcii hluku, znižovaniu negatívnych účinkov znečistenia ovzdušia.
Vytváranie krajinných prvkov a agrolesníctvo
Potenciál v poľnohospodárskych cieľových oblastiach je v agrolesníctve a vytváraní krajinných prvkov. Agrolesnícke systémy môžu zvýšiť efektívnosť využívania zdrojov, zvýšiť produktivitu a zlepšiť celkovú odolnosť agroekosystémov. Ich špecifickou črtou je ich synergický efekt, ktorý vedie až k 40 % zvýšeniu výnosov v porovnaní s tradičným poľnohospodárstvom a zároveň zlepšuje biodiverzitu, ukladanie uhlíka, kvalitu pôdy a vody.
Zachovávanie krajinných prvkov a vytváranie nových prvkov je súčasťou Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá podporuje už vyžaduje údržbu krajinných prvkov a môže financovať aj vytváranie nových prvkov. Stromy ako krajinné prvky môžu byť vysadené vo forme línií, skupín, samostatne alebo vymedzovať okraje polí. Stromy na poľnohospodárskej pôde sú veľmi dôležité pre zvyšovanie retenčnej schopnosti krajiny, znižovanie rizika erózie erózie pôdy, zlepšovanie kvality vody a pôdy, pre sekvestráciu uhlíka a adaptáciu na zmenu klímy, poskytovania vhodných biotopov pre rastliny a živočíchy a znižovanie fragmentácie biotopov.
Iniciatíva EÚ 3 miliardy stromov prispieva k napĺňaniu cieľa Stratégie v oblasti biodiverzity, ktorým je dosiahnuť 10 % krajinných prvkov na poľnohospodárskej pôde EÚ do roku 2030.
Ktoré stromy je možné registrovať?
Registrácia vysadených stromov umožňuje transparentné sledovanie pokroku a prispieva k dôveryhodnosti iniciatívy. Zároveň podporuje účasť verejnosti a zvyšuje povedomie o dôležitosti výsadby stromov a ochrany životného prostredia.
Registrovať je možné stromy vysadené od mája 2020, kedy bola prijatá Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030.
Základným pravidlom tejto iniciatívy EÚ je že, stromy musia byť vysádzané pri plnom rešpektovaní ekologických zásad priaznivých pre biodiverzitu a v očakávaní budúcich klimatických podmienok. Výsadby stromov by mala byť vykonávané s ohľadom na miestne podmienky a biodiverzitu.
Princíp ekologickej udržateľnosti sa zakladá na vysádzaní vhodných druhov stromov, ktoré sú vhodne umiestnené v rôznych ekosystémoch a spĺňajú požadovaný účel. Týmto spôsobom sa maximalizujú ekologické prínosy iniciatívy.
Pri výbere druhov drevín je nevyhnutné zohľadniť potrebu odolnosti voči klimatickým zmenám a prírodným katastrofám a biotické, pedologické a hydrologické podmienky dotknutého územia, ako aj potenciálny invázny charakter druhov.
Pri registrácii je dôležité skontrolovať, či vami vysadené stromy spĺňajú podmienky na započítanie do tejto iniciatívy 3 miliárd stromov.
Ktoré stromy nespĺňajú kritériá záväzku a nie je možné ich registrovať?
V rámci napĺňania iniciatívy EÚ nie je možné registrovať nasledované výsadby drevín:
- stromy vysadené na lesných pozemkoch,
- stromy vysadené v dôsledku zákonných povinností, ako je náhradná výsadba drevín v zmysle zákona č. 543/2002 Z. z. (§ 48),
- plantážové výsadby, t. j. výsadby vianočných stromčekov alebo rýchlo rastúcich drevín pre produkciu biomasy na energetické využitie,
- stromy nie je možné vysádzať a ani registrovať v citlivých biotopoch s vysokou ekologickou hodnotou, ako sú rašeliniská a mokrade,
- invázne druhy stromov.