- Domov
- Životné prostredie
- Environmentálne manažérstvo
- Konferencie / Semináre / Projekty
- Zelený Merkúr 2018
Zelený Merkúr 2018
Slávnostné vyhlásenie výsledkov pilotného ročníka súťaže „Zelený Merkúr“, ktorá sa zameriava na podporu a zviditeľnenie organizácií, najmä malých a stredných podnikov, ktoré rozvíjajú svoje aktivity v súlade s prírodou a cieľmi udržateľného rozvoja, v snahe dosiahnuť rovnováhu medzi hospodárskym alebo spoločenským rozvojom a efektívnym využívaním prírodných zdrojov, bolo 1. marca 2018 v sále Robotníckeho domu v Banskej Bystrici.
Súťaž vyhlásila Banskobystrická regionálna komora Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (BBRK SOPK) v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia - ako odborným garantom. Pilotný ročník bol určený len pre organizácie rozvíjajúce svoje hospodárske aktivity v Banskobystrickom kraji.
Prečo názov súťaže „Zelený Merkúr“? Merkúr bol starorímsky boh obchodu a zisku. Prívlastok zelený súvisí so zameraním súťaže na udržateľnejší rozvoj spoločnosti a využívanie princípov obehového hospodárstva.
Hlavnými kritériami na hodnotenie bol rozvoj a realizácia iniciatív podporujúcich obehové hospodárstvo, navrhnuté tak, aby mali pozitívny vplyv na niekoľko etáp životného cyklu. Doplňujúcim kritériom bola účasť v dobrovoľných schémach ako je napr. Schéma pre environmentálne manažérstvo a audit - EMAS, Environmentálne označovanie produktov, prípadne účasť v iných uznaných schémach.
Odborná komisia zhodnotila všetky zaslané prihlášky do súťaže a po dôkladnej úvahe sa rozhodla oceniť:
1. miestom organizáciu AGRO CS Slovakia, a.s. Lučenec, zaoberajúcu sa výrobou pestovateľských substrátov a rôznych druhov hnojív, za iniciatívy podporujúce obehové hospodárstvo, a to najmä:
- Priemyselná symbióza, odoberanie biologicky rozložiteľných odpadov z iných organizácií a ich následné spracovanie.
- Zníženie spotreby neobnoviteľného zdroja náhradou za obnoviteľný.
- Využitie a predaj vznikajúcich vedľajších výrobkov a medziproduktov.
2. miestom organizáciu Slovenské magnezitové závody, a.s.,Jelšava, zaoberajúca sa ťažbou a následným spracovaním magnezitu, za iniciatívy:
- Smerovanie k bezodpadovej technológii ťažby a spracovania suroviny.
- Využitie odpadov ako suroviny na ďalšie spracovanie.
- Zníženie spotreby zdrojov využitím uzavretého cyklu.
3. miestom organizáciu Brother Industries (Slovakia), s. r. o., výrobný závod Krupina, zaoberajúca sa repasovaním tonerových kaziet,za iniciatívy:
- Spätný odber odpadu z vlastných výrobkov.
- Dôkladné triedenie a následné opätovné využitie.
- Zhodnocovanie vznikajúcich odpadov.
Veľmi si vážime a oceňujeme snahu a aktivity podporujúce využívanie princípov obehového hospodárstva všetkých zúčastnených organizácií. Ďakujeme za Vašu účasť a veríme, že smerovanie k udržateľnejšej výrobe Vám prinesie nielen ekonomický profit ale aj kvalitnejšie životné podmienky pre nás všetkých.
*Plaketu Zelený Merkúr navrhli študenti 2. ročníka Súkromnej strednej umeleckej škole dizajnu v Bratislave: Samuel Kraus, Jessica Koller, Denis Gerža a Ester Hvojníková.