- Domov
- SAŽP
- Organizačné členenie
- Odbor environmentálnych služieb
Odbor environmentálnych služieb
Odbor sa zameriava na služby pre štátnu správu, samosprávu, podnikateľov, odbornú i laickú verejnosť. V rámci svojich činností plní vybrané úlohy, ktoré mu boli zverené gestorom, MŽP SR. Na národnej úrovni sa podieľa najmä na implementácii zákonov, v spolupráci s MŽP SR tvorí odborné podklady pre legislatívnu činnosť, spolupracuje na príprave zákonov, vyhlášok a iných právnych predpisov. Pracovníci oddelenia pripravujú odborné stanoviská pre gestora, spolupracujú pri tvorbe metodických príručiek, overujú metodické postupy v praxi.
V spolupráci s MŽP SR pripravujú aj podklady pre plnenie požiadaviek vyplývajúcich z medzinárodných záväzkov Slovenska v oblasti životného prostredia; zabezpečujú zber a spracovanie údajov o implementácii vybraných európskych smerníc v Slovenskej republike v zmysle požiadaviek EK a MŽP SR, podkladov pre reportovanie do európskych databáz, a tiež podkladov pre expertné stretnutia na medzinárodnej úrovni.
Pracovníci odboru environmentálnych služieb sú členmi viacerých expertných skupín a výborov štátov EÚ, majú svojho zástupcu vo funkcii Národného kontaktného bodu (pre Protokol o registroch únikov a prenosov znečisťujúcich látok Aarhuského dohovoru), aktívne sa zúčastňujú pracovných zasadnutí EK, JRC, EEA a EIONET, OECD, EHK OSN.
Odbor prevádzkuje informačné systémy, ktoré slúžia na zhromažďovanie informácií a poskytovanie environmentálnych dát a informácií medzinárodným inštitúciám (EK, EEA, OECD, UNEP, EHK OSN) ale aj pre sprístupňovanie informácii o životnom prostredí štátnej správe, podnikateľom a odbornej verejnosti. Analýzy z týchto dát sa využívajú na tvorbu výhľadových štúdií, ale aj pre prípravu strategických dokumentov.
Neoddeliteľnou úlohou odboru environmentálnych služieb je budovanie a prevádzkovanie depozitára údajov, metód a metodík a prevádzkovanie dokumentačného centra (pre oblasť environmentálneho posudzovania).
Pracovníci odboru environmentálnych služieb organizujú konferencie na národnej i medzinárodnej úrovni, zabezpečujú rôzne bilaterálne stretnutia, organizujú školenia najmä pre štátnu správu, ale i samosprávu, podnikateľov, odbornú i laickú verejnosť, zapájajú sa do príprav a implementácie národných i medzinárodných environmentálnych projektov, poskytujú konzultačnú a poradenskú činnosť.
Vyššie uvedené činnosti a aktivity oddelenia pokrývajú oblasti:
- posudzovania vplyvov na životné prostredie,
- prevencie závažných priemyselných havárií,
- prevencie a nápravy environmentálnych škôd,
- environmentálnych záťaží,
- integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania ŽP,
- súvisiace s Národným registrom znečisťovania,
- súvisiace s činnosťou národného kontaktného bodu (NFP) pre Protokol PRTR.