Začal sa Európsky týždeň mobility. Zapája sa aj 67 slovenských samospráv

16.09.2024
Začal sa Európsky týždeň mobility. Zapája sa aj 67 slovenských samospráv

16. septembra odštartoval v celej Európe týždeň, keď samosprávy a inštitúcie ukazujú, ako sa dá mestská mobilita realizovať šetrnejšie k životnému prostrediu. 

Európsky týždeň mobility (ETM) je celoeurópska kampaň za udržateľnú mestskú mobilitu, organizovaná  Európskou komisiou od roku 2002. Dáva príležitosť samosprávam vyskúšať si inovatívne riešenia, vyvolať diskusiu s verejnosťou, prezentovať svoje plány aj realizované opatrenia, ktoré vedú k zlepšeniu verejného zdravia, kvality života, k spravodlivému rozdeleniu verejného priestoru, k čistej mobilite a udržateľnej mestskej doprave. Koná sa každý rok v termíne od 16. do 22. septembra a jeho vyvrcholením je Svetový deň bez áut (22. september). 

Tohtoročná téma kampane, Verejný priestor pre všetkých, upriamuje pozornosť na zlepšenie kvality života v mestách a podporu infraštruktúry zameranej na ľudí. Na Slovensku sa tento rok do kampane zapojilo 67 samospráv a 33 inštitúcií. Celú slovenskú kampaň koordinuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ktorá spolupracuje s lokálnymi koordinátormi priamo v regiónoch. Po skončení kampane pre zapojené samosprávy a inštitúcie SAŽP organizuje národnú súťaž o Cenu ETM. „V tejto súťaži chceme vyzdvihnúť a verejne oceniť kraje, mestá, obce a organizácie, ktoré sa do kampane zapojili. Chceme ich takto odmeniť za to, že vytvárajú podmienky pre udržateľnú mobilitu a lepšie životné prostredie. Rovnako inšpirujú ostatné samosprávy, aby sa vybrali cestou čistej mobility,“ uzavrel generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík. 

Slovenské samosprávy si pre obyvateľov v rámci ETM 2024 pripravili zaujímavé sprievodné programy. Ružomberok odštartoval svoje aktivity už na začiatku školského roka zavedením „Bicybus-u“. Deti sa prepravujú do ZŠ Andreja Hlinku po vybranej trase v sprievode dospelých bicyklami, kolobežkami či peši. Aktivita sa v meste tak rozšírila, že sa pridávajú aj ďalšie skupiny rodičov, ktorí takto sprevádzajú školákov aj z ďalších smerov. V Žiline pripravili pre deti ZŠ a MŠ Sv. Gorazda podobnú aktivitu „S mimoňom do školy“ a v Leviciach zas pod názvom „Do školičky na bicykli“. Taktiež už dobre známu akciu „Pešibus“ (pešo do školy – dospelí sprevádzajú skupiny detí na ich ceste do alebo zo školy) v tomto roku zaviedli viacerí. V Seredi sa neboja uzavrieť v týždni ETM 2024 ulicu pred budovou ZŠ J. A. Komenského pre všetky vozidlá a deti budú odprevádzané do školy len pešo a v sprievode pedagógov a rodičov z vybraných stanovíšť. Samosprávy pripravujú aj ďalšie tematické osvetové a vzdelávacie akcie, ako sú napríklad propagačné kampane, súťaže, cyklojazdy, cykloraňajky, prezentácie, prednášky, workshopy a pod. V závere kampane, počas dňa bez áut (22. septembra) viaceré mestá uzavretím ulíc pre autá umožnia svojim obyvateľom zažiť tento verejný priestor inak. Napríklad ako jarmočné alebo koncertné miesto, športovisko, či ako kaviarničku pod otvorenou oblohou. Stanú sa tak, v súlade s témou kampane, aspoň na jeden deň ďalším priestorom pre verejnosť.

Informácie o kampani ETM 2024, zapojených subjektoch a nimi pripravovaných podujatiach ako aj o národnej súťaži sú dostupné na www.eurotm.sk. Kampaň je možné sledovať aj na FacebookuInstragrame.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.