Za rok z 355 tisíc na 100 miliónov. Tarabov rezort realizuje obnovu domov tempom, aké tu doposiaľ nebolo

03.02.2025
Za rok z 355 tisíc na 100 miliónov. Tarabov rezort realizuje obnovu domov tempom, aké tu doposiaľ nebolo

Envirorezort pod Tomášom Tarabom dosiahol dôležitý míľnik pri obnove starších rodinných domov. Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá spravuje program Obnov dom, vyplatila od januára 2024 doteraz 100 miliónov eur na účty viac ako 6 600 majiteľov rodinných domov. Envirorezort pokračuje v skutočnej pomoci domácnostiam aj ľuďom ohrozených energetickou chudobou.

Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu je dnes tempo vyplácania finančných príspevkov pre majiteľov rodinných domov najrýchlejšie v histórii programu Obnov dom. „My sme prešli od sľubov predošlých vlád ku konkrétnym činom a za rok intenzívnej práce sme dosiahli to, čo mnohí považovali za nemožné. Už vyše 6 600 majiteľov rodinných domov dostalo finančný príspevok. Na ich účty sme vyplatili 100 miliónov eur vrátane záloh pre domácnosti ohrozených energetickou chudobou, či živelnými pohromami,“ zdôraznil Taraba.

Taraba prevzal rezort v katastrofálnom stave a manažérske zlyhania v programe Obnov dom boli očividné. V januári 2024, teda niečo cez 3 mesiace po parlamentných voľbách, bolo preplatených len niekoľko desiatok rekonštrukcií rodinných domov. Hrozilo nesplnenie míľnikov a riziko nepokračovania vo výzvach Obnov dom a vrátenia finančných prostriedkov. „Vďaka správnym manažérskym rozhodnutiam sme našli efektívne riešenia pre naštartovanie obnovy domov tak, aby sa ľudia konečne dostali k viac než rok a pol meškajúcim platbám. Babráctvo predošlých vlád sme zažehnali. Čo je však dôležité, pomoc sme rozšírili aj pre nízkopríjmové domácnosti s výzvami bez energetických certifikátov, s ktorými onedlho budeme pokračovať,“ podčiarkol Taraba.

Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia Juraja Moravčíka si enviroagentúra stanovila v minulom roku prioritu nastaviť a zefektívniť procesy hodnotenia žiadostí o platbu tak, aby sa majitelia rodinných domov dostali k peniazom čo najrýchlejšie. „Rovnako sme museli zazmluvniť ďalšie čakajúce projekty, aby žiadatelia neostali v neistote. Tých je z celkového cieľa vyše 25.000, aktuálne zazmluvnených takmer 20 tisíc. Pričom pred rokom bolo vyplatených len 31 obnov rodinných domov, čo je menej než desatina z celkového počtu prijatých žiadostí. Po roku môžeme povedať, že každý druhý majiteľ obnoveného rodinného domu, ktorý poslal žiadosť o platbu, má už peniaze na účte,“ zhodnotil Juraj Moravčík.

V súčasnosti je program správne nastavený, čo potvrdzuje aj Národná implementačná a koordinačná autorita Úradu podpredsedu vlády pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku a rovnako aj partneri programu v Európskej komisii. S takto nasadeným tempom preplácania projektov dosiahne počas mája 2025 Slovenská agentúra životného prostredia míľnik 13 000 obnovených rodinných domov a Európsku komisiu Slovenská republika požiada o nasledujúcu platbu.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.