Výhercovia v školskom programe Enviróza si prebrali zážitkové ceny

Výhercovia v školskom programe Enviróza si prebrali zážitkové ceny

Školský program Enviróza je spustený už od roku 2013. Pre zapojené školy ponúka možnosť vyhrať zaujímavé zážitkové ceny – celodenné exkurzie plne hradené SAŽP. Exkurzií malo byť pôvodne osem, nakoľko sa doháňajú resty z neuskutočnených aktivít počas lockdownu. Nakoniec sa ich podarilo zrealizovať šesť.

Šnúra exkurzií sa začala 6. septembra 2021 so žiakmi a pedagógmi Strednej odbornej školy elektrotechnickej z Banskej Bystrice (výherná škola v súťaži Fotozáťaž, 1. kolo). Skupina si užila doobedný program v banskom skanzene v Cígli. Po jazde banským vláčikom a zaujímavom výklade sprievodcu sa účastníci presunuli na vyhliadkovú vežu Čajka v oblakoch nad Bojnicami.

O dva dni neskôr, 8. septembra 2021 sa na to isté miesto vrátili žiaci a pedagógovia zo Základnej školy Poniky (výherná škola školského programu Enviróza). Skanzen, jazda vláčikom a sfáranie do podzemných priestorov bane v Cígli opäť bodovali. Poobede skupina objavovala dávny svet v Múzeu praveku v Bojniciach.

Žiaci a pedagógovia Základnej školy Turzovka (výherná škola súťaže Enviróza na cestách) zavŕšili prvý týždeň exkurzií vo štvrtok, 9. septembra 2021, výletom do banského skanzenu v Cígli a výstupom na vyhliadkovú vežu Čajka v oblakoch v Bojniciach.

V utorok, 14. septembra 2021 žiaci a pedagógovia Gymnázia A. Bernoláka v Senci (výherná škola v súťaž Fotozáťaž, 2. kolo) zavítali na južné Slovensko. Doobeda objavovali kultúrnu pamiatku „Pevnosť“ dýchajúcu históriou. Tento jedinečný fortifikačný objekt je súčasťou najrozsiahlejšieho pevnostného systému v strednej Európe, ktorý sa rozprestiera na území Slovenskej republiky a Maďarska. Poobede si užili slnečné lúče v areáli strediska environmentálnej výchovy Dropie pri Zemianskej Olči.

Aj západné Slovensko má čo ponúknuť. Žiaci a pedagógovia zo Základnej školy Borský Mikuláš (výherná škola súťaže Enviróza na cestách) navštívili 16. septembra 2021 vedecké centrum Aurélium v Bratislave. Žiaci na vlastné oči videli, a aj si vyskúšali, rôzne fyzikálne procesy či pokusy a odchádzali s novým pohľadom na tajomný svet fyziky. Poobede si vyvetrali hlavu na náučnom banskom chodníku v Pezinku, kde dokonca mali možnosť vstúpiť aj do starej banskej štôlne.

Účastníci posledej exkurzie sa presunuli na opačnú stranu republiky. Po sérii krásnych teplých slnečných dní ich však 17. septembra 2021 prekvapil vytrvalý dážď a boli nútení zmeniť doobedný program. Namiesto náučného chodníka v Poráčskej doline žiaci a pedagógovia zo Základnej školy v Kurime (výherná škola v súťaž Fotozáťaž, 2. kolo) zažili prehliadku jaskyne Zlá diera, kde mali možnosť vidieť lebku jaskynného medveďa zblízka.

Tešíme sa na ďalšie školy, ktoré sa zapoja do nášho školského programu. Viac informácií tu: https://www.enviroza.sk/root/fotozataz

 

 

 

 

Fotogaléria

Vytlačiť