Už po piatykrát sa v Banskobystrickom kraji gruntovalo

Už po piatykrát sa v Banskobystrickom kraji gruntovalo

Oblastné organizácie cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji sa už piatykrát spojili, aby spoločnými silami upratali po letnej turistickej sezóne obľúbené prírodné lokality či turistické chodníky a zapojili sa tak do Svetového čistiaceho dňa (World CleanUp Day).

Jesenná krajská Gruntovačka sa už tradične koná pri príležitosti Svetového čistiaceho dňa (World CleanUp Day, 19.9.2020). Takúto kolektívnu celokrajskú gruntovačku zorganizovali  premiérovo na jeseň 2018 a zo sezóny na sezónu sa teší veľkej obľube. Do tohtoročnej jesennej akcie sa zapojilo takmer 470 účastníkov z radov žiakov a študentov z 11 škôl, ale aj dobrovoľníci. Spolu vyčistili viac ako 70 kilometrov turistických chodníkov a okolia v 10tich turistických lokalitách, kde vyzbierali viac ako 3 tony odpadu.

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) sa do podujatia zapojila prvýkrát a to na základe oslovenia zo strany Banskobystrického samosprávneho kraja. Pôvodne sa Gruntovačka plánovala na jar, pre koronu sa však presunula na jeseň. SAŽP účastníkom podujatia poskytla materiálnu podporu a pomoc, a to vo forme rukavíc, tričiek a vriec na odpad. Gruntovalo sa na strednom Slovensku, na Horehroní, v regióne Gron, v Novohrade, na Gemeri ale aj v okolí Banskej Štiavnice. Ďalšie veľké gruntovanie sa v Banskobystrickom kraji už tradične udeje na jar pri príležitosti Dňa Zeme, koncom apríla.

 

Fotogaléria

Vytlačiť