Úvodné stretnutie projektu TRANSCEND

24.02.2023
Úvodné stretnutie projektu TRANSCEND

V dňoch 15. – 16. februára sa zástupcovia odboru výskumu a medzinárodnej spolupráce Slovenskej agentúry životného prostredia zúčastnili na úvodnom stretnutí projektu TRANSCEND (Transformational and Robust Adaptation to Water Scarcity under Deep Uncertainty) v španielskej Salamance.

Tento štvorročný projekt je financovaný z rámcového programu EÚ financujúceho projekty v oblasti vedy, výskumu a inovácií Horizon Europe. SAŽP je súčasťou širokého konzorcia 15 partnerov z 10 krajín Európy, ale tiež Indie, USA či Libanonu. Sme radi, že môžeme byť súčasťou tímu zo špičkových inštitúcií zaoberajúcich sa vedou a výskumom v životnom prostredí.

Prínosom pre Slovensko bude namodelovanie scenárov budúcej klímy. Región hornej Nitry bol tiež vybraný ako súčasť 7 prípadových štúdií (living labs), pre ktoré budú navrhnuté systémové environmentálne politiky v oblasti alokácie vodných zdrojov v budúcnosti, ktoré rátajú s vysokou neurčitosťou spojenou s následkami zmeny klímy.

Skúsenosti a výstupy z jednotlivých living labs po celom svete budú základom pre robustné a transformačné politiky pri manažmente vodných zdrojov v kontexte vysokej neurčitosti meniacej sa klímy s potenciálne globálnym dopadom.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.