Tretia výzva z programu Obnov dom bola úspešná: 10 000 žiadostí už po 14 hodinách

25.04.2023
Tretia výzva z programu Obnov dom bola úspešná: 10 000 žiadostí už po 14 hodinách

Tretia výzva na predkladanie žiadostí v rámci programu Obnov dom je uzavretá. Vďaka vysokému záujmu žiadateľov, ktorí naplnili cieľ 10 000 podaných žiadostí už po 14-tich hodinách. Prioritou bude čo najrýchlejšie vyhodnotenie podaných žiadostí. 

„Nesmierne nás teší veľký záujem majiteľov rodinných domov. Výzvu 3 sme uzatvorili v rekordnom čase, za 14 hodín. Desaťtisíci žiadateľ vyplnil formulár o 22:57 h. Som veľmi rád, že majitelia rodinných domov nám dôverujú, program Obnov dom z Plánu obnovy a odolnosti je nasmerovaný priamo k ľuďom a pomôže zlepšiť kvalitu života mnohých rodín na Slovensku. K cieľu obnovy desaťtisícov domov je však ešte stále dlhá cesta, ale po včerajšom úspechu sme k nemu stále bližšie. Pilotné výzvy síce priniesli zaváhania, no práve vďaka nim a problémom, ktoré sme tam identifikovali, sme mohli takto proklientsky pripraviť túto 3. výzvu,” hodnotí Michal Maco, generálny riaditeľ SAŽP.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) a Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vyvinuli maximálne úsilie, aby boli podmienky novej výzvy pre ľudí atraktívnejšie, aby sa zjednodušil proces podávania žiadostí a ich následného vyhodnotenia. V rámci tretej výzvy je vyčlenených 190 miliónov eur. Záujemcovia o program sa nemusia obávať, na konci leta bude vyhlásená ďalšia výzva.

MŽP SR pripomína občanom, ktorí zaevidovali svoju žiadosť na stránke www.obnovdom.sk, aby doručili do 15 pracovných dní žiadosť spolu s povinnými prílohami aj v listinnej podobe do podateľne SAŽP, alebo do niektorej z regionálnych kancelárií .

MŽP SR odporúča žiadateľom, aby si vybavili všetky potrebné doklady od stavebného úradu ešte pred začiatkom rekonštrukcie. V opačnom prípade by totiž mohlo dôjsť k porušeniu stavebného zákona. Rovnako je potrebné myslieť na fotodokumentáciu a svoj dom odfotiť zo štyroch strán, pred rekonštrukciou aj po nej. Vyhotoviť fotografie „pred a po“ treba aj v prípade výmeny zariadení. Ak si žiadateľ vykonáva rekonštrukciu svojpomocne, odporúčame odkladať bločky z nákupu materiálov. V prípade kontroly, ktorá môže byť vykonaná kedykoľvek až do 31. augusta 2031.

Na vyhodnocovaní podaných žiadostí bude pracovať 75-členný tím ľudí, ktorého prioritou bude vyhodnotiť žiadosti čo najrýchlejšie. Minister životného prostredia Ján Budaj ubezpečuje všetkých, ktorí si nestihli podať žiadosť o finančný príspevok na rekonštrukciu domu, že ešte budú mať príležitosť. Envirorezort už aktuálne pracuje na vyhlásení ďalšej výzvy, ktorú bude chcieť spustiť čo najskôr, ako to bude možné.

Šéf envirorezortu podotýka, že alokovaná suma doteraz vyhlásených výziev dosahovala výšku 220 miliónov eur. „Z celkovej sumy 500 miliónov eur určených pre energetickú obnovu rodinných domov tak bude pre žiadateľov k dispozícii v budúcich výzvach ešte najmenej 280 miliónov eur. Táto suma bude ešte navýšená o čiastku, ktorá sa nevyčerpala v rámci prvých troch výziev,“ zdôraznil Budaj. 

V rámci tretej výzvy programu Obnov dom majú žiadatelia k dispozícii alokovanú sumu 190 miliónov eur. Žiadatelia môžu z finančného príspevku pokryť 75% výdavkov na rekonštrukciu, maximálne však do výšky 15 000 eur. V prípade preukázania energetickej úspory viac ako 60% získajú finančný príspevok až do výšky 19 000 eur.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.