Titul Európsky strom roka pre španielsky tisícročný dub

Titul Európsky strom roka pre španielsky tisícročný dub

Prestížny titul Európsky strom roka po prvýkrát poputuje do Španielska. Odnáša si ho vzácny tisícročný dub z obce Leccina s historicky najvyšším počtom až 104 264 hlasov, vďaka ktorým nechal svojich súperov ďaleko za sebou. Strieborná medaila patrí takisto veteránovi z Talianska, platanu Curringa, ktorý získal 78 210 hlasov. Nezvyčajne exotický Platan východný z Ruskej federácie s pôsobivými 66 026 hlasmi sa umiestnil na treťom mieste.

Hoci pandémia opäť presunula finále na internet, súťaž bola podľa slov organizátorov mimoriadne úspešná. „Celkovo bolo v roku 2021 odovzdaných rekordných 604 544 hlasov. Je to viac ako dvojnásobok z predošlých ročníkov. To sa týka aj nášho finalistu – 700-ročného Dubu z Drnavy, ktorý získal úžasných 30 055 hlasov. Hoci skončil na 14. mieste, výsledky boli naozaj veľmi tesné a rozhodovali doslova desiatky hlasov. Je to krásny výsledok,“ hovorí Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis, ktorá je spoluorganizátorom ankety Európsky strom roka.

Súťaž je organizovaná vďaka Environmental Partnership Association a European Landowners’ Organisation pod záštitou členov Európskeho parlamentu, Ludeka Niedermayera a Michala Wiezika.

Táto súťaž nám pripomína, že stromy nie sú len základom pre našu klímu, ale slúžia aj ako zdroj energie a predovšetkým – každý strom má svoj unikátny príbeh. Preto chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na súťaži Európsky strom roka podieľali a ktorá je jedna z tých, kde je každý víťaz,“ uzatvára Luděk Niedermayer, poslanec Európskeho parlamentu a zároveň patrón súťaže.

Tohtoročné vyhlásenie výsledkov sa konalo spolu s online konferenciou „Sadíme budúcnosť“, ktorú EPA adresovala Európskej komisii k plánu vysadiť 3 miliardy stromov do roku 2030. Zúčastnili sa jej predstavitelia Európskej komisie, Európskeho parlamentu, ministerstiev, ako aj zástupcovia korporácií a bankového sektora, mimovládnych organizácií a iniciatív naprieč Európou. Venovali sa téme, ako zapojiť aktérov občianskej spoločnosti do tohto ambiciózneho plánu. Záznam je zverejnený na www.treeoftheyear.org.

Európsky strom roka 2021 – výsledky:

Miesto

Strom

Krajina

Hlasy

1

Tisícročný dub z obce Lecina

Španielsko

104 264

2

Platan Curinga

Taliansko

78 210

3

Starodávny platan

Rusko

66 026

4

Milovaný platan

Portugalsko

37 410

5

Lipa sv. Jána Nepomuckého

Poľsko

35 422

6

Starobylý matičný strom

Holandsko

34 244

7

Jabloň u Lidmanov

Česko

32 028

8

Judášovec na Kostolnom kopci v Mélykút

Maďarsko

31 867

9

La Pouplie

Francúzsko

31 594    

10

Najstaršia Medulinčanka – čokoládový strom našich spomienok

Chorvátsko

31 283

11

Strom, ktorý prežil

Anglicko

31197

12

Štvorkmenný preživší

Belgicko

30 886

13

Staručký dub z Drnavy

Slovensko

30 058

14

Stará moruša

Bulharsko

30 055

Spolu

 604 544    

Environmental Partnership Associaton (EPA) je zoskupenie šiestich nadácií z Bulharska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska, ktoré podporujú projekty zamerané na ochranu životného prostredia a aktivizujú miestne komunity. Za vyše 20 rokov svojej existencie EPA podporila tieto projekty nadačnými príspevkami v celkovej sume viac ako 10 miliónov EUR. www.environmentalpartnership.org

Európsky strom roka je súťaž, ktorá upriamuje pozornosť na vzácnosť a dôležitosť stromov ako prírodného a kultúrneho dedičstva Európy a zároveň vyzdvihuje ich environmentálnu dôležitosť v celom ekosystéme. V súťaži sa nehľadá najkrajší strom, ale strom s príbehom, ktorý je zakorenený v životoch a v práci ľudí a komunity, ktorá strom obklopuje. www.treeoftheyear.org

 

zdroj: Nadácia Ekopolis

Vytlačiť