Titul ENVIROMESTO 2023 putuje do mesta pod Urpínom

28.11.2023
Titul ENVIROMESTO 2023 putuje do mesta pod Urpínom

Slovenské mestá mali aj počas tohto roka možnosť zapojiť sa do národného ocenenia ENVIROMESTO, ktoré podporuje samosprávy v aktívnom a praktickom uplatňovaní ich environmentálnej politiky. Vo svojej snahe o udržateľné mestské prostredie vynikali najmä štyri mestá. Národná hodnotiaca komisia ocenila Púchov, Liptovský Mikuláš a Vrútky, ktoré si prevzali ocenenia v čiastkových oblastiach. Celkovým laureátom národného ocenenia sa stala Banská Bystrica.

V aktuálnom ročníku národného ocenenia ENVIROMESTO 2023 súťažila silná jedenástka miest z celého Slovenska: Banská Bystrica, Bardejov, Handlová, Krupina, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Piešťany, Prešov, Púchov, Vrútky a Žilina. Svojich reprezentantov mali takmer všetky kraje, vrátane Prešovského, Žilinského, Banskobystrického, Trenčianskeho a Trnavského. „Kampaň ENVIROMESTO 2023 opäť poskytla príležitosť vyniknúť mestám, ktoré pristupujú k starostlivosti o mestské životné prostredie invenčne, pozitívne a najmä zodpovedne. Som rád, že dnes môžem takto verejne oceniť mestá, ktorých vedenie si uvedomuje priamy dopad takýchto aktivít na kvalitu života a zdravia svojich obyvateľov. Ocenené mestá vysielajú signál aj ďalším slovenským samosprávam, pre ktoré sa môžu stať inšpiráciou,“ uviedol na slávnostnom odovzdávaní ocenení podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.

V oblasti Zelené a obehové hospodárstvo dominovalo mesto Púchov. Ocenenie si vyslúžilo aktivitami, ktoré vedú ku komplexnosti napĺňania cieľov zeleného a obehového hospodárstva prostredníctvom práce s verejnosťou, a za projekt Vedieť - Rozumieť - Chrániť. Ten sa zameral na revíziu environmentálneho programu gymnázia Púchov a vytvorenie nových vzdelávacích aktivít. V oblasti Ochrana prírody a krajiny zvíťazil Liptovský Mikuláš, a to za vedenie mladej generácie k láske k prírode, za ochranu prírodných i kultúrnych hodnôt a vytvorenie priestoru pre sebarealizáciu. Mesto napríklad v spolupráci s verejnosťou a obyvateľmi pripravilo Akčný plán pre mestskú akupunktúru a ako adaptačné opatrenie na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy budovalo v školách dažďové záhrady. Oblasť Zdravé mesto ovládli Vrútky. Presvedčili najmä vďaka svojim aktivitám v systematickom zlepšovaní kvality ovzdušia a vzájomným prepájaním aktivít, projektov a strategických dokumentov v tejto sfére. Vrútky vytvárajú podmienky na sledovanie, hodnotenie a súčasne informovanie o spôsoboch zlepšovania kvality životného prostredia.

Celkovým víťazom národného ocenenia ENVIROMESTO 2023 sa stalo mesto Banská Bystrica. Národnú hodnotiacu komisiu presvedčila Banská Bystrica svojim systematickým rozvojom environmentálnych oblastí a participáciou všetkých skupín obyvateľstva pri plánovaní a realizácii environmentálnych projektov. K výsledku dopomohlo aj vytváranie strategických partnerstiev mesta s organizáciami rôzneho zamerania. „Zodpovednosť a záväzky voči kvalite životného prostredia nám nie sú ľahostajné. Svedčí o tom aj toto ocenenie, ktoré si veľmi vážime. Banská Bystrica je najzelenšie krajské mesto na Slovensku a chce ním aj ostať. Zamerať sa chceme do budúcna najmä na zvýšenie klimatickej odolnosti, podporu obehového hospodárstva, nízkoemisnú dopravu, energetiku a starostlivosť o zeleň. Ďakujem projektovému tímu mestského úradu, ako aj všetkým, ktorí sa v tejto oblasti angažujú,“ povedal pri preberaní ceny Ján Nosko, primátor mesta.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien dalo bodku za 4. ročníkom ocenenia, ktorého vyhlasovateľom je Ministerstvo životného prostredia SR a organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). „Víťazné mestá a laureát získali aj viazané finančné prostriedky na projekty pre svoj ďalší rozvoj, rovnako tiež vecné dary a diplom. Zapojeným mestám sme venovali čestné uznanie a vyjadrili im poďakovanie, pretože aj tieto samosprávy sú dôkazom toho, ako môže zelená politika zlepšovať životné prostredie obyvateľov v každom aspekte života,“ uzavrel Matej Kerestúr, generálny riaditeľ SAŽP.

Národné ocenenie ENVIROMESTO organizuje SAŽP od roku 2017, kedy titul putoval do Trnavy, v roku 2019 do Kežmarku a v roku 2021 do Trenčína.

Fotogaléria


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.