Taraba: Pri vyplácaní peňazí na obnovu domov napredujeme tempom, aké tu doposiaľ nebolo

13.12.2024
Taraba: Pri vyplácaní peňazí na obnovu domov napredujeme tempom, aké tu doposiaľ nebolo

Za posledný rok sa až 28-násobne zrýchlilo tempo vyplatených príspevkov na obnovu rodinných domov z programu Obnov dom financovaného z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Mimoriadne úspechy envirorezortu v roku 2024 oznámil podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba spolu s generálnym riaditeľom Slovenskej agentúry životného prostredia Jurajom Moravčíkom.

Podľa podpredsedu vlády a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu stojí za dosiahnutým mimoriadnym úspechom využívania peňazí odborný manažment a efektívne nastavenie procesov. 

Historicky najrýchlejším tempom napreduje schvaľovanie žiadostí z programu Obnov dom, ktorý zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia. „Kým za Budaja nebolo na obnovu domov vyplatené ani jedno euro do konca roku 2022 a počas Ódorovej vlády bolo vyplatených iba približne 150 žiadostí za cca 2 mil. eur, k dnešnému dňu sme už vyplatili príspevok vyše 4 600 majiteľom rodinných domov v hodnote približne 69 miliónov eur,“ podčiarkol Taraba.

Slovenská agentúra životného prostredia pod vedením Juraja Moravčíka zrýchlila čerpanie, zefektívnila procesy a posilnila tím pracovníkov pri posudzovaní a vyhodnocovaní žiadostí, ale rovnako zredukovala počet dohodárov. „Predošlé vlády zamestnávali na projekte Obnov dom 500 dohodárov, pričom v súčasnej dobe sa na hodnotení žiadostí o platbu podieľa 72 externých hodnotiteľov. Tí naviac museli v zmysle požiadaviek splniť prísne kritériá pre uzavretie dohôd, čo sa týka ako vzdelania, tak aj skúseností v oblasti hodnotenia eurofondov. Čo je však dôležité, vďaka efektívnemu nastaveniu podmienok výziev sme výrazne zjednodušili ľuďom podávanie žiadostí, odbúrali prebytočnú administratívnu dokumentáciu a v mimoriadnych výzvach nezaťažujeme ľudí dokladovaním energetického certifikátu,“ vysvetlil Moravčík.

Priemerná čakacia lehota na vyplatenie finančných príspevkov klesla z 12 mesiacov na 4 mesiace. Podľa šéfa Slovenskej agentúry životného prostredia výrazne vzrástol aj počet zazmluvnených projektov. „Kým ku koncu minulého roku bolo spracovaných niečo cez 4 000 zmlúv, aktuálne máme v registri spracovaných 5-krát viac zmlúv, teda už cca 20 000 zmlúv. Navyše, počet žiadostí o platbu v 2. polroku 2024 stúpol oproti 1. polroku o 60 percent. Počas novembra sme tak napríklad vyplatili každý týždeň takmer 400 žiadostí o platbu,“ uzavrel Moravčík.

Program Obnov dom si kladie za cieľ energeticky zlepšiť viac 25 000 rodinných domov do konca roku 2026. Počet prijatých žiadostí aktuálne atakuje hranicu 80 % z celkového plánovaného počtu. SAŽP chce vyplatiť do konca roku do 6 000 žiadostí, pričom do konca apríla 2025 plánuje splniť ciele Plánu obnovy a odolnosti a vyplatiť ďalších 7 000 žiadostí o platbu.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.