Svetový deň vody

Svetový deň vody

22. marca si každoročne pripomíname Svetový deň vody. Je to medzinárodný deň oslavy vody a hlavne príležitosť dozvedieť sa viac o problémoch súvisiacich s vodou. Témou toho aktuálneho je „urýchlená zmena“ v kontexte vyriešenia krízy nedostatku vody a osvety v oblasti hygieny. Význam a dôležitosť vody pre ľudstvo, ekosystémy a krajinu sme zdôrazňovali žiakom súkromného gymnázia v Banskej Bystrici.

História Svetového dňa vody siaha do roku 1992, kedy konferencia OSN o životnom prostredí a rozvoji odporučila oslavovať deň vody na medzinárodnej úrovni. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov reagovalo vymenovaním 22. marca 1993 za prvý Svetový deň vody, od tej doby sa koná každoročne. Každý rok udáva agentúra OSN UN-WATER, ktorá koordinuje činnosť OSN súvisiacu s problematikou vody, tému Svetového dňa vody zodpovedajúcu súčasnej alebo budúcej výzve.

V spolupráci s centrom Europe Direct UMB sme pri tejto príležitosti zorganizovali prednášku Zmena klímy a zadržiavanie vody v krajine. Cieľovou skupinou boli vyššie ročníky žiakov a študentov gymnázia. Interaktívna prednáška bola zameraná na:

- hlavné prejavy zmeny klímy a ich dôsledky na celú krajiny (lesnú, poľnohospodársku, urbanizovanú), najmä vo vzťahu k vode

- vysvetlenie, prečo je potrebné vodu v krajine zadržiavať

- kľúčové postavenie lesa a nelesnej drevinovej vegetácie pri zadržiavaní vody v krajine a na ohrozenia lesa pri plnení tejto funkcie

- problematické zadržiavanie vody v poľnohospodárskej krajine

- kaskádové dôsledky zmeny klímy a adaptačné opatrenia.

Veríme, že osveta a informovanosť motivuje študentov a žiakov k lepšiemu správaniu vo vzťahu k vode.

Fotogaléria

Ďalšie novinky

Workshopy zamerané na adaptačné a mitigačné opatrenia pre odolnejšie sídla

19. 3. 2024

Workshopy zamerané na adaptačné a mitigačné opatrenia pre odolnejšie sídla

Na stránke Living Lab Dropie je od 19. marca 2024 zverejnená séria online workshopov pre samosprávy s cieľom vzdelávať a rozširovať povedomie o adaptačných a mitigačných opatreniach pre zmenu klímy medzi miestnymi aktérmi v  samosprávach, ale tiež medzi laickou verejnosťou.
Nakupujem, teda som

4. 3. 2024

Nakupujem, teda som

Všetci nakupujeme podľa nejakých preferencií – s ohľadom na cenu, zvyk, praktickosť, čas. Častokrát však pritom zabúdame na ekologický aspekt. Neuvedomujeme si, že nakupovanie negatívne prispieva ku zmene klímy. Obsah našich nákupných košov sa neraz mení na obsah smetných košov. Veľa napovedajú aj aktuálne čísla, podľa údajov Štatistického úradu SR sme v roku 2022 na Slovensku vytvorili 2,6 mil. ton komunálneho odpadu. Je to priemerne 478 kg na osobu, čo predstavuje približne 1,3 kg odpadu na deň.
Verejné pripomienkovanie

1. 3. 2024

Verejné pripomienkovanie

Zapojte sa do pripomienkovania revidovaného návrhu osobitných podmienok na udelenie národnej environmentálnej značky "Environmentálne vhodný produkt" pre skupinu produktov "Tuhé ušľachtilé palivá z biomasy". Materiál je vypracovaný v zmysle zákona č. 469/2002 Z. z.  o environmentálnom označovaní výrobkov v znení neskorších predpisov.