Svetový deň mokradí

02.02.2023
Svetový deň mokradí

"Je čas na obnovu mokradí“. Téma Svetového dňa mokradí, ktorý sa každoročne koná 2. februára, predstavuje snahy o zvyšovanie povedomia a porozumenia ľudí o nesmiernom význame mokradí. K dnešnému dňu bolo poškodených alebo zničených takmer 90 percent svetových mokradí. Mokrade strácame trikrát rýchlejšie ako lesy, a pritom sú domovom pre 40 percent všetkých rastlinných a živočíšnych druhov, fungujú ako zdroje vody, čistia a chránia naše pobrežie a sú najväčšími prirodzenými zásobárňami uhlíka na planéte.

Mokrade sú významným prvkom zadržujúcim vodu v krajine. Sú to územia, ktoré sú nasiaknuté, alebo zaplavované vodou, či už trvalo alebo sezónne. Vnútrozemské mokrade zahŕňajú močiare, rybníky, jazerá, rašeliniská, slatiny, vodné toky a riečne nivy, či už prírodné alebo umelé, s veľmi rozmanitou rozlohou. V právnom systéme Slovenska je mokraď v zákone č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, územie s močiarmi, slatinami alebo rašeliniskami, vlhká lúka, prírodná tečúca voda a prírodná stojatá voda vrátane vodného toku a vodnej plochy s rybníkmi a vodnými nádržami.

Pri príležitosti Svetového dňa mokradí 2023 vyzývame, aby ste konali tromi konkrétnymi  spôsobmi: 

  • robte rozhodnutia, ktoré minimalizujú stratu a degradáciu mokradí a maximalizujte povedomie o tom, aká dôležitá je obnova mokradí,
  • podporte ostatných, aby priamo podporili snahy o obnovu mokradí na miestnej úrovni,
  • využite vlastné schopnosti na vytvorenie zmeny a podporte obnovu mokradí lokálne, regionálne alebo na národnej úrovni.

Viac o Svetovom dni mokradí tu: https://www.worldwetlandsday.org/

Fotogaléria


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.