Stredisko Dropie sa teší čoraz vyššiemu záujmu študentov a verejnosti

Prispôsobovanie záchrannej stanice na stredisko environmentálnej výchovy v zriaďovateľskej pôsobnosti Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) prebieha v Zemianskej Olči postupne už od roku 1994.
Vo veľkej miere pomohli zdroje z Grantov EHP a Nórska, ktoré proces urýchlili. Posledným úspešným projektom bol projekt Living Lab v sume 1,2 mil. eur.
Nedávno o ňom informoval portál Euractiv prostredníctvom zaujímavej videoreportáže.
Peniaze zachránené v poslednej chvíli
V rámci projektu bolo počas prvých dvoch rokov zrealizovaná iba malá časť opatrení a hrozilo, že časť financií bude musieť Slovenská republika vrátiť. „Po nástupe do pozície štatutára som sa oboznámil so situáciou s čerpaním nórskych grantov a zistil som, že za dva a pol roka bolo v rámci tohto projektu vyčerpaných iba 126-tisíc eur. Ďalších 860-tisíc eur bolo treba vyčerpať za nasledujúce štyri mesiace, inak by tieto zdroje prepadli. Môžem s hrdosťou konštatovať, že sa nám za podpory vicepremiéra a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu a generálneho tajomníka služobného úradu Mareka Chovana podarilo obstarať a zazmluvniť zhotoviteľov jednotlivých etáp, vďaka čomu sme zabránili prepadnutiu týchto zdrojov,“ uviedol pri otvorení strediska po rekonštrukcii generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík.
Zo záchrannej stanice vzniklo moderné ekocentrum
Úspešnou realizáciou projektu sa podarilo vybudovať ukážkové ekocentrum s realizovanými adaptačnými a mitigačnými opatreniami. Využíva sa na envirovýchovu o zmene klímy, workshopy pre študentov univerzít a samosprávy, poľnohospodárov, ale tiež iné subjekty dotknuté klimatickou zmenou. Vďaka projektu sa zrekonštruovala historická budova z roku 1895, vystavali exteriérové prvky, začlenili sa inovatívne výučbové prvky, využívajúce najmodernejšie poznatky informačných technológií tak v interiéri ako aj v exteriéri. Úspešne sa tak dokončila postupná transformácia zo záchrannej stanice dropa fúzatého na moderné environmentálne stredisko.
Tešia sa zo zvýšeného záujmu verejnosti
Stredisko environmentálnej výchovy Dropie ročne navštívi až 5-tisíc návštevníkov. Približne 60% tvoria exkurzie škôl a 40% návštevy verejnosti. „Teší nás, že sa nám darí záujem širokej verejnosti neustále zvyšovať. Pomohli tomu aj naše envirosoboty, ktoré organizujeme každú druhú sobotu v mesiaci. V rámci envirosobôt si u nás môžu prezrieť areál, vyskúšať náučný chodník, ktorý rozpráva príbeh krajiny – ako sa pôvodná stepná krajina zmenila až po súčasnú poľnohospodársku spúšť a ako to ovplyvnilo aj populáciu dropa, po ktorom je naše zariadenie pomenované,“ informuje Katarína Vajliková zo SEV Dropie. Počas envirosobôt nie je potrebná rezervácia, stačí prísť do strediska pri Zemianskej Olči v čase 10:00 a 18:00 hod.
Dropie je výborný nápad aj na výlet s deťmi
Envirocentrum je pre verejnosť otvorené aj každý pracovný deň v čase od 8:00 do 15:00 hod. a na individuálnu prehliadku bez sprievodcu si nemusíte termín rezervovať vopred.
Ponuka je atraktívna najmä pre rodiny s deťmi. Na virtuálnom náučnom chodníku dostanú do rúk tablety, na ktorých ich v aplikácii sprevádza drop Karči tak, aby význam opatrení na spomalenie negatívnych dopadov na zmenu klímy pochopili aj najmenší návštevníci. Nechýba ani zážitkové ihrisko s vŕbovým labyrintom, pocitovým chodníkom, či lanovými dráhami. Rodičia sa zas môžu inšpirovať, ako ochladiť klímu vo vlastnej záhrade.
Vstupné je len symbolické, 1,50 eur na osobu. Deti do troch rokov majú vstup zdarma a študenti, dôchodcovia a ZŤP zaplatia zľavnené 1 euro. V prípade záujmu o exkurziu s odborným sprievodcom je potrebné rezervovať si termín vopred. Urobiť tak môžete telefonicky na čísle +421 35 789 60 55, alebo cez kontaktný formulár na webe SEV Dropie.
Ďalšie novinky
16. 4. 2024
Participatívne stretnutie v Púchove
11. 4. 2024
Vieme, čo jeme?
10. 4. 2024