Stratégia adaptácie na zmenu klímy pre mesto Púchov

06.11.2024
Stratégia adaptácie na zmenu klímy pre mesto Púchov

Pracovníci SAŽP v rámci PHÚ č. 7444 Poradenská a konzultačná činnosť v téme adaptácie na zmenu klímy pre rozličné subjekty (klientov) v sídelnom prostredí vypracovali v priebehu roka 2024 Stratégiu adaptácie na zmenu klímy pre mesto Púchov. 

22. októbra 2024 na Mestskom úrade v Púchove prezentovali samospráve a zástupcom participatívnej skupiny výsledky Stratégie adaptácie na zmenu klímy pre mesto Púchov, spôsob ich  interpretácie v praxi, ako aj usmernenie ako s dokumentom  pracovať.

Stratégia  vznikla ako pilotný projekt Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v rámci overovania Metodického usmernenia na vypracovanie stratégie/akčného plánu adaptácie na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy, ktoré bolo vypracované ako súčasť projektu Metodiky pre hodnotenie investičných rizík spojených s nepriaznivými dôsledkami zmeny klímy v roku 2023 (https://metodiky.sazp.sk/).

Mesto Púchov sa nachádza v severozápadnej časti Trenčianskeho kraja, pri hraniciach s Českou republikou vo východnej časti okresu Púchov. Rozprestiera na 41,28 km2  a má 17 068 obyvateľov.

Zmena klímy sa prejavuje aj v meste Púchov. Narastá priemerná ročná teplota, počet letných a tropických dní, objavujú sa suché periódy, ale aj extrémne zrážky spojené so silným vetrom. Stratégia obsahuje Prípravnú a analytickú časť, Hodnotiacu časť, ale aj  Návrhovú a implementačnú časť. V rámci spracovania sa hodnotilo riziko letných horúčav na zdravie obyvateľstva, riziko sucha na vegetáciu, riziko extrémnych klimatických javov na vegetáciu, riziko riečnych a pluviálnych povodní a riziko zosuvov na povrch územia. Pri hodnotení sa využila priestorovo-indikátorová metóda, ale aj hodnotiace matice, ako aj pocitová mapa obyvateľov vo vzťahu ku klimatickým ohrozeniam v rámci participatívneho procesu. Podkladom pre hodnotenie boli rôzne mapy, satelitné snímky, dotazník, údaje zo štatistického úradu,  dokumenty (napr. Dokument starostlivosti o dreviny), ale aj terénny prieskum a informácie z rozhovorov so zástupcami štátnej správy a obyvateľmi. 

Na základe  analytickej a hodnotiacej časti sa stanovila vízia  a hlavný cieľ adaptačnej stratégie pre mesto Púchov. Následne sa stanovilo 5 adaptačných priorít a 12 špecifických cieľov, ktoré vychádzajú z identifikovaných rizík a adaptačné opatrenia, ktoré majú prispieť k zníženiu až eliminácii hodnotených klimatických rizík. Príklady adaptačných opatrení sú ďalej detailizované prostredníctvom webových  stránok, na ktorých sa nachádza vizualizácia týchto opatrení, prípadne návody na ich realizáciu, ako aj rôzne príručky.

Stratégia obsahuje aj odporúčania  pre výber adaptačných opatrení, zdroje ich  financovania a príklady monitorovacích indikátorov procesu adaptácie.

Stratégia je zverejnená na: https://www.sazp.sk/cms/documents/2024/strategia-adaptacie-na-zmenu-klimy_puchov_final_14.10.2024_671b4ca0c4bce.pdf 


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.