Spoznali sme víťazov súťaže o Cenu Európskeho týždňa mobility

23.10.2024
Spoznali sme víťazov súťaže o Cenu Európskeho týždňa mobility

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) aj tento rok, v snahe zvýšiť motiváciu subjektov zapojiť sa do kampane v rámci Európskeho týždňa mobility (ETM), zorganizovala národnú súťaž o Cenu ETM. Víťazmi troch kategórií sa stali mesto Stará Turá, Košický samosprávny kraj a Základná škola Jana Amosa Komenského v Seredi. 

„Téma 23. ročníka kampane niesla názov Verejný priestor pre všetkých a vyzývala samosprávy i inštitúcie, aby sa rozhodli, ako budú zdieľať spoločný verejný priestor. Aby sme spoločne ukázali, že sa dá zabezpečiť aj to, aby sa všetci, chodci, cyklisti a predovšetkým deti, mohli bezpečne a pohodlne pohybovať v príjemnom prostredí,“ povedal k téme generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík. 

Počas slávnostného vyhodnotenia súťaže sa k prítomným prihovoril generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík, národná koordinátorka kampane ETM poverená SAŽP Andrea Štulajterová a predseda poroty Matej Majdiš z Úradu vlády SR. 

Generálny riaditeľ v príhovore vyzdvihol prácu kolegov zo SAŽP, ktorých úlohou je koordinácia a odborná podpora kampane i zapojených subjektov a poďakoval všetkým zapojeným krajom, mestám, obciam, školám a ďalším inštitúciám, ktoré spoločne realizovali až 406 trvalých opatrení v prospech udržateľnej mobility a množstvo aktivít nielen propagujúcich aktuálnu tému kampane ale aj podporujúcich zmenu správania obyvateľov v prospech aktívnej mobility, verejnej dopravy a iných čistých inteligentných dopravných riešení.

Andrea Štulajterová poďakovala Ministerstvu životného prostredia a Slovenskej agentúre životného prostredia a vyzdvihla súčasnú úroveň kampane, na ktorej sa spolupodieľa už viac ako 10 rokov. 

Predseda odbornej komisie Matej Majdiš zdôraznil, že porota hodnotila nielen rozsah osvetových aktivít, ale zohľadnila aj veľkosť samospráv a ich možnosti realizácie. Ocenila predovšetkým projekty, ktoré kombinovali finančnú nenáročnosť s kreativitou a mali pozitívny vplyv na mobilitu a dopravu v regióne.

V kategórii Aktívna samospráva porota udelila 1. miesto mestu Stará Turá, ktoré prišlo s inovatívnym projektom diskusií a hier s deťmi, pričom vytvorili pocitovú mapu bezpečnosti ulíc v centre mesta, ktorá poslúži ako podklad pre budúcu transformáciu mesta. 

V kategórii Aktívny samosprávny kraj zvíťazil Košický samosprávny kraj, ktorý v spolupráci s organizáciou IDS Východ poskytoval občanom zdarma dopravné karty a využil ETM na propagáciu integrovaného dopravného systému. Kraj tiež prijal komplexnú cyklostratégiu a pokračoval v organizovaní súťaže „10 000 krokov pre zdravie“, ktorou povzbudzoval obyvateľov k pešej doprave.

V kategórii Aktívna organizácia, v ktorej súťažili školy, občianske združenia, firmy, ale aj organizácie špecializujúce sa na udržateľnú dopravu, porota udelila 1. miesto Základnej škole Jana Amosa Komenského v Seredi. Táto inštitúcia sa svojimi aktivitami zamerala na zvýšenie bezpečnosti a zlepšenie ovzdušia pred školou. Počas ETM sa im podarilo dočasne vylúčiť motorovú dopravu z ulice pred školou a zaviesť „pešibus“, čím výrazne prispeli k zlepšeniu kvality ovzdušia v okolí školy. 

Kampaň pri príležitosti ETM sa na Slovensku uskutočnila už po 23. krát. Konala sa tradične od 16. do 22. septembra a zapojilo sa do nej až 111 subjektov – 67 samospráv a 44 organizácií. 26 samospráv navyše zorganizovalo Deň bez áut, ktorý je vyvrcholením týždňa mobility. 


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.