Slovenská agentúra životného prostredia je opäť súčasťou programu na mapovanie pokrývky *Corine Land Cover*

24.01.2025
Slovenská agentúra životného prostredia je opäť súčasťou programu na mapovanie pokrývky *Corine Land Cover*

Mapovanie krajinnej pokrývky a využitia krajiny jednotnou metodikou sa na európskej úrovni začalo už v roku 1985.

Mapy krajinnej pokrývky a využitia krajiny boli prvýkrát spracované zo satelitných snímok pre referenčný rok 1990 a postupne nasledovali ďalšie mapovania v pravidelných cykloch (2000, 2006, 2012 a 2018). Začiatkom januára 2025 začal pracovať aj slovenský tím na identifikácii zmien pre referenčný rok 2024. Práce na projekte potrvajú viac ako rok a na ich konci budú opäť dva hlavné výstupy – mapa krajinnej pokrývky a využitia krajiny v roku 2024 a mapa zmien, ktoré nastali od posledného mapovania v roku 2018. Výsledky z predchádzajúcich rokov sú zverejnené na https://geo.enviroportal.sk/corine/ (a na https://land.copernicus.eu/en/products/corine-land-cover)

Program Corine Land Cover/Land Use je súčasťou aktivity monitorovania krajiny v programe Copernicus. Copernicus je program Európskej únie (EÚ), založený na monitorovaní Zeme a životného prostredia. Získané údaje by sa mali využiť tak, aby to malo pozitívny prínos pre všetkých občanov Európy. Jeho výstupom sú informačné služby založené na družicových pozorovaniach Zeme a pozemnom zbere priestorových údajov.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.