Slávnostné odovzdanie ocenení v Korni dalo bodku za Dedinou roka 2023

24.10.2023
Slávnostné odovzdanie ocenení v Korni dalo bodku za Dedinou roka 2023

Žilinský samosprávny kraj dominoval aj v aktuálnom 12. ročníku Dediny roka. Titul laureáta národného ocenenia si vybojovala kysucká obec Korňa, ktorá hostila zástupcov ocenených a prihlásených obcí, ale aj partnerov a vyhlasovateľov ocenenia. Slávnostný ceremoniál spojený s odovzdávaním titulu Dedina roka zorganizovala Korňa spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia a s Ministerstvom životného prostredia SR.

Kysucká dedina zvíťazila v konkurencii ďalších 11 výnimočných slovenských obcí. Odbornú porotu zaujala Korňa najmä jedinečnou polohou, ktorú podčiarkli odľahlé osady. Dedina roka 2023 sa môže popýšiť aj známym mariánsky pútnickým miestom Živčáková, náučným chodníkom Bylinková lekáreň či obecnou včelnicou. K víťazstvu predurčili Korňu nielen prírodné zaujímavosti, ale aj aktivity, ktoré obec realizuje v rámci rozvoja cestovného ruchu. „Aj vďaka nezištnej pomoci i všakovakej podpore domácich podnikateľov sa nám spoločne podarilo uskutočniť mnoho smelých plánov, vykonať veľa práce ale aj spoločne prežiť krásne chvíle, ktoré nás navzájom obohacujú. V dnešnej uponáhľanej dobe je veľkou raritou nezištnosť, spolupatričnosť a ochota meniť život k lepšiemu. Nám sa to spoločne podarilo. Urobíme všetko pre to, aby sme reprezentovali čo najlepšie našu obec ale i Slovensko na Európskej úrovni,“ uviedla Marianna Bebčáková, starostka obce Korňa, ktorá spolu s miestnymi spolkami, podnikateľmi a tamojšími obyvateľmi slávnostné odovzdávanie ocenení spojené s prezentáciou zapojených obcí pripravila.

O titul Dedina roka 2023 bojovalo tento rok celkovo 12 slovenských dedín od východu až po západ Slovenska. Aj napriek náročnej situácii preukázali, že sa náležite starajú o vlastné tradície a rozmanitosť kultúry, sú konkurencieschopné a dokážu prinášať inovatívne riešenia do procesu starostlivosti o vidiek a životné prostredie. Okrem titulu Dedina roka 2023 bolo na slávnostnom podujatí v Korni udelených aj ďalších 7 ocenení: Dedina ako hospodár (Veľké Ripňany, okres Topoľčany), Dedina ako partner (Spišské Tomášovce, okres Spišská Nová Ves), Dedina ako maľovaná (Rakovo, okres Martin), Dedina ako klenotnica (Čičmany, okres Žilina), Cena generálneho partnera COOP Jednota Slovensko, s. d. (Bzince pod Javorinou, okres Nové Mesto nad Váhom), Cena Ministerstva životného prostredia SR (Necpaly, okres Martin)a Mimoriadna cena Národnej hodnotiacej komisie (Benkovce, okres Vranov nad Topľou).

Laureátovi i zúčastneným obciam zagratulovala aj manažérka národného ocenenia Zlatica Csontos Šimoňáková z Ministerstva životného prostredia SR. „Chcem popriať všetkým obciam zapojeným do národného ocenenia, aby pokračovali v aktivitách obnovy, rozvoja a pociťovali podporu vlády, spoločenských organizácií, ale najmä ľudí, ktorí na vidieku žijú a tým ho vytvárajú. Oceneným obciam v mene usporiadateľov blahoželám,“ povedala počas slávnosti Csontos Šimoňáková.

Ocenené obce získali od COOP Jednota Slovensko, s. d., generálneho partnera Dediny roka, viazané finančné prostriedky na projekty pre ďalší rozvoj obce a vecné ceny od vyhlasovateľov a partnerov ocenenia. „Gratulujem víťazovi, rovnako však blahoželám všetkým zúčastneným obciam. Vidiek, jeho rozmanitosť, rázovitosť, prírodné zaujímavosti a bohaté kultúrne tradície tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho dedičstva a je to bohatstvo, ktoré treba chrániť. Preto ma teší, že existujú projekty zamerané na jeho ochranu, ako je aj ocenenie Dedina roka,“ zdôraznil na záver Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, s. d..

Partnermi Dediny roka sú Ministerstvo dopravy SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Združenie miest a obcí Slovenska, Spolok pre obnovu dediny, Národné osvetové centrum, Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu, Vidiecky parlament na Slovensku a samosprávne kraje. Podrobnejšie informácie o Dedine roka 2023 sú zverejnené na webovej stránke www.dedinaroka.sk.

Prílohy

TS SDR ceremonial Korna 2023 (DOCX, 80,2 KB)

Fotogaléria


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.