SAŽP privítala samosprávne kraje. Témou bola zmena klímy a trendy v envirovýchove

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) už od roku 2022 organizuje stretnutia samosprávnych krajov k dobrej praxi environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety. Nápad na zorganizovanie stretnutí vzišiel z potreby samotných zástupcov krajov, ktorí mali záujem rozvíjať environmentálnu výchovu vo svojej pôsobnosti. Cieľom stretnutí je výmena skúseností, vzájomná motivácia a inšpirácia.
Už piate stretnutie zástupcov samosprávnych krajov sa konalo 8. apríla 2025. Predchádzajúce stretnutia sa konali na pôde úradov samotných krajov (Banskobystrického, Trenčianskeho, Žilinského a Bratislavského), ale tentoraz sa realizovalo v priestoroch SAŽP v Banskej Bystrici. Nosnou témou stretnutia bola v súčasnosti veľmi aktuálna téma zmena klímy a environmentálna výchova.
Úvod stretnutia patril aktualitám o pripravovaných dokumentoch a aktivitách v oblasti environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety a adaptácie na zmenu klímy.
Zástupca Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) informoval, že ministerstvo pripravuje aktualizáciu Rezortnej koncepcie environmentálnej výchovy a novú Národnú stratégiu adaptácie SR na zmenu klímy.
Zástupcovia SAŽP predstavili novinky v oblasti certifikácie organizácií poskytujúcich EVVO, redizajnu portálu ewobox a pripravovaných aktivít súvisiacich s pozíciou pracovníka EVVO.
Nasledovali prezentácie zástupcov samosprávnych krajov, ktorí zdieľali svoje rôznorodé aktivity. Zástupkyňa Žilinského samosprávneho kraja predstavila výsledky prieskumu o tom, ako mládež vníma zmenu klímy, uskutočnené a pripravované aktivity v súvislosti s realizáciou Rámcového plánu na zvyšovanie odolnosti Žilinského kraja voči dopadom zmeny klímy. Zástupca Trnavského samosprávneho kraja predstavil Nízkouhlíkovú stratégiu kraja, projekty zamerané na vodozádržné opatrenia vo vybraných obciach, dlhoročnú aktivitu Ekologický čin roka, ako aj projekt Envirotour a aktivity projektu Life-IP zamerané na udržateľnú mobilitu. Zástupkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja prezentovala vhľady do problematiky, ako hovoriť o klimatickej kríze, projekty a aktivity Zelenej župy a inšpiratívne tipy na publikácie a metodické materiály o klimatickej výchove.
Zástupkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja predstavila Koncepciu územného rozvoja regiónu, aktivity projektu Climaax a Life IP, adaptačné opatrenia vo vybraných obciach a aktivity na tému zmena klímy v školách a školských parlamentoch. Zástupca Košického samosprávneho kraja informoval o rôznorodých aktivitách Košického samosprávneho kraja – KlimaPark v Kysaku, aktivity projektu Life IP a ClimateGO. Prezentácie uzavrela zástupkyňa Prešovského samosprávneho kraja, ktorá referovali o projekte FLOPRES (systém predpovedania a prevencie bleskových povodní) a o Pathways2Resilience (inovatívny vzdelávací program a tvorba strategických dokumentov).
Najbližšie stretnutie sa uskutoční v spolupráci s MŽP SR v októbri v Prahe. Účastníci si budú môcť vymeniť skúsenosti a postrehy aj so zástupcami českých samosprávnych krajov.
Ďalšie novinky
16. 4. 2024
Participatívne stretnutie v Púchove
11. 4. 2024
Vieme, čo jeme?
10. 4. 2024