SAŽP pomáha v oblasti adaptácie na zmenu klímy aj v obci Dubová

10.10.2024
SAŽP pomáha v oblasti adaptácie na zmenu klímy aj v obci Dubová

Obec Dubová v okrese Pezinok sa aktívne zaujíma o ochranu životného prostredia a pripravuje adaptačné opatrenia na zmenu klímy. Pomáhajú pri tom aj špecialisti Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). 

Vzhľadom na to, že Európa čelí naliehavým klimatickým rizikám, ktoré  rastú rýchlejšie ako je spoločenská pripravenosť na ne, je žiadúce, aby mestá a obce realizovali adaptačné opatrenia proaktívne na základe hodnotenia klimatických rizík ako súčasti adaptačnej stratégie.

Slovenská agentúra životného prostredia v rámci PHÚ č. 7444 Poradenská a konzultačná činnosť v téme adaptácie na zmenu klímy pre rozličné subjekty (klientov) v sídelnom prostredí  pokračuje v spracovávaní stratégií adaptácie na zmenu klímy pre mestá a obce. Interdisciplinárna problematika si vyžiadala participáciu viacerých odborov SAŽP (Odbor starostlivosti o krajinu, sídla a regióny, Oddelenie zmeny klímy a Odbor informačných systémov).

26. septembra 2024 sa uskutočnilo prvé participatívne stretnutie pracovníkov SAŽP s predstaviteľmi obce Dubová v rámci spracovania Stratégie adaptácie na zmenu klímy obce Dubová. Na stretnutí sa diskutovalo o klimatických ohrozeniach a ich dôsledkoch v obci, ako aj o zaznamenávaní pocitov vo vzťahu k týmto ohrozeniam do Pocitovej mapy obce Dubová. „Pocitová mapa je špeciálny druh prieskumu, v ktorom obyvatelia zaznamenanú svoje pocity vo vzťahu ku klimatickým ohrozeniam, napríklad horúčavy, sucho, riečne záplavy, povrchové záplavy a extrémne klimatické javy. Následne sa označené miesta preverujú v teréne, zaznamenávajú do mapy v geografických informačných systémoch a navrhujú sa k nim relevantné opatrenia,“ vysvetlila špecialistka na zmenu klímy SAŽP Ľubica Midriaková Zaušková.

Ako špecialistka doplnila, z predbežných rozhovorov sa dozvedeli, že rodinné domy v obci Dubová poskytujú  dostatočné priaznivé podmienky v čase horúčav, že sucho má vplyv na pokles hladiny vody v studniach, obyvatelia využívajú aj zadržiavanie dažďovej vody a  z priľahlých viníc sa  pri intenzívnych dažďoch splavuje pôda. Obyvateľov trápia aj neskoré jarné mrazy vo vinohradoch. V obci pociťujú ako problém aj vysokú hladinu podzemnej vody a silný vietor.  

V teréne si odborníci SAŽP pozreli aj vodnú nádrž so sedimentačnou funkciou, ktorá v minulosti slúžila aj na zavlažovanie v rámci JRD. Takisto si pozreli sieť odvodňovacích kanálov, ktoré boli vybudované v minulom storočí za účelom odvodnenia zamokrených pozemkov.

Vo všetkých rozvojových oblastiach ide, v prípade obce Dubová, o veľmi aktívnu obec a to vrátane oblasti ochrany životného prostredia. „V obci sledujú kvalitu ovzdušia, majú led verejné osvetlenie, realizovali zateplenia verených budov, v rámci budovania chodníkov využívajú zámkovú dlažbu, venujú sa výsadbe stromov a kríkov a rozvoju parkov, obyvateľom rozdali poukážky na zakúpenie ovocných stromov v miestnom záhradníctve,“ pochválila aktivity obce Dubová špecialistka na zmenu klímy Midriaková Zaušková.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.