SAŽP NA FESTIVALE ZA 7 HORAMI VZDELÁVALA CELÉ RODINY

SAŽP NA FESTIVALE ZA 7 HORAMI VZDELÁVALA CELÉ RODINY

Koniec augusta premenil Liptov a jeho okolie na rozprávkovú krajinu. Počas štyroch dní sa tento región stal dejiskom zábavného, ale aj náučného festivalu Za 7 horami. Podujatie sa začalo vo štvrtok 27. augusta a končilo v nedeľu, 30. augusta. Do tretieho ročníka festivalu sa už po druhýkrát zapojila aj SAŽP.

Najväčší rozprávkový festival v prírode ponúkal divadelné predstavenia pod korunami stromov, hravé vzdelávanie a osvetové aktivity priamo pod holým nebom. „Návštevníkom sa snažíme ukázať, ako sa trávi spoločný čas v prírode. Snažíme sa dať dokopy celé rodiny, deti, rodičov, starých rodičov, a podržať ich vonku, kde sa môžu nielen zabávať, ale aj veľa naučiť – napríklad ako sa zachraňujú životy, ochraňuje príroda, pracuje s financiami či ako sa športuje.“  objasnil Michal Rybanský, riaditeľ festivalu. Hlavným odkazom podujatia má byť návrat ku koreňom a láska k prírode a k prostrediu, kde žijeme.

Do festivalového diania sa SAŽP zapojila počas štvrtkového programu v Liptovskom Jáne. Nosnou témou aktivít bolo predchádzanie vzniku odpadu, a ak už vznikne, tak jeho správne triedenie. Hoci sa SAŽP a jej špecialisti na environmentálnu výchovu a vzdelávanie prioritne zameriavajú na deti, žiakov a mládež, v simulovanom obchode si nákup vyskúšali všetky generácie a široká verejnosť. „Učíme ich základným princípom, napríklad nekupovať balenia v drobnom, ale nakupovať suroviny vo väčších baleniach. Ďalej ako nahrádzať plastové balenia za iné alternatívy – a to najmä za sklo, čo je najviac recyklovateľný materiál. V takzvaných hmatkách si zase precvičia triedenie odpadu na biologicky rozložiteľný, čiže vhodný na kompostovisko, a nerozložiteľný odpad.“ priblížil zámer výchovných aktivít SAŽP na festivale Za 7 horami generálny riaditeľ, Tomáš Orfánus. Rozprávkový festival na Liptove dal zároveň bodku za letnými prázdninami a od septembra opäť naplno prostredníctvom špecialistov z odboru environmentálnej výchovy rozbiehame vzdelávacie aktivity na školách.

Fotogaléria

Vytlačiť