Pripomíname si Svetový deň životného prostredia

05.06.2023
Pripomíname si Svetový deň životného prostredia

Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia si Slovenská agentúra životného prostredia pripravila pestrý program. Jeho súčasťou sú podujatia pre verejnosť a školy v hlavnom sídle v Banskej Bystrici, ale aj v Stredisku environmentálnej výchovy SAŽP Dropie. Všetky aktivity spája spoločný cieľ - vzdelávať verejnosť a zvyšovať jej záujem o životné prostredie.

K Svetovému dňu životného prostredia pripravila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) niekoľko zaujímavých podujatí. Prvým z nich bol obľúbený Festival Zeme, na ktorom sa v Mestskom parku v Banskej Bystrici stretlo približne 400 žiakov materských a základných škôl a široká verejnosť. Už 25. mája sme si tak prostredníctvom hravých environmentálnych aktivít pripomenuli právo človeka na priaznivé životné prostredie. Ďalším symbolickým podujatím, ktoré ešte len pripravujeme v hlavnom sídle SAŽP v Banskej Bystrici, bude Deň otvorených dverí. Záujemcov o problematiku životného prostredia pozývame 21. júna na Tajovského ulicu číslo 28. V rámci programu vám činnosť predstavia zamestnanci odboru environmentálnej výchovy a odboru informačných systémov. Dozviete sa o aktivitách projektu ClimaBest, zameraného na zmenu klímy. Stredoškolákov a vysokoškolákov môže zaujať práve spojenie IT a životného prostredia.

Rozmanitý program k Svetovému dňu životného prostredia pripravuje aj Stredisko environmentálnej výchovy (SEV) SAŽP Dropie, ktoré sídli v Zemianskej Olči. Pre 1. stupeň žiakov zo Základnej školy Zemianska Olča je 5. júna určený príbeh o tom, ako vieme zmeniť "zabudnutý odpad" na "ostrovy života" a podporiť biodiverzitu v našom okolí. Súčasťou príbehu bude aj separácia odpadu, upcyklácia odpadového a prebytočného materiálu. Pre deti z materských škôl Okoč a Zemianska Olča je 6. až 7. júna nachystané pozorovanie a skúmanie biodiverzity hmyzu v záhrade. S deťmi budeme poznávať hmyz zblízka a pomáhať mu rôznymi úkrytmi, ale aj potravou. Poobedný program 7. júna bude venovaný workshopu Mladých reportérov pre životné prostredie. Budúci novinári a reportéri budú počas neho robiť rozhovory a spracovávať rôzne témy - udržateľné poľnohospodárstvo, chránené územia NATURA 2000, aktivity a prínos SEV SAŽP Dropie v regióne či udržateľný turizmus v Podunajsku. Na Slovensku program koordinuje trenčianske Centrum environmentálnych aktivít, garantom je sieť environmentálno – výchovných organizácií Špirála.

Záverečné podujatie venované Svetovému dňu životného prostredia bude Slnovrat na Dunaji, súvisiaci s Medzinárodným dňom Dunaja. Počas 23. a 24. júna je v SEV SAŽP Dropie vítaný každý, koho zaujíma život v Podunajsku či náš areál plný zvierat a enviroaktivít pre malých aj veľkých.

Ďalšie detaily k programu budú postupne zverejňované na webovom sídle www.sazp.sk, viac informácií o podujatiach SEV Dropie nájde verejnosť tu: https://dropie.sazp.sk/sk.

Svetový deň životného prostredia je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Štokholme pod heslom Je len jedna Zem. Štokholmská konferencia upriamila pozornosť svetovej verejnosti na potrebu riešiť problémy životného prostredia v záujme zachovania existencie ľudstva na planéte Zem. Problémy životného prostredia nadobúdajú globálny charakter presahujúci hranice štátov a kontinentov, a preto aj ich riešenie si vyžaduje spoluprácu na medzinárodnej úrovni.

Fotogaléria


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.