Pracovník EVVO ako profesia

30.10.2024
Pracovník EVVO ako profesia

V dňoch 22. – 23. októbra 2024 sa v Brne konal medzinárodný odborný workshop na tému Pracovník environmentálnej výchovy, prvý svojho druhu v našom regióne. Jeho súčasťou boli exkurzie, prezentácie, panelová diskusia aj skupinová práca. My sme boli pri tom.

EVVO je skratka pre environmentálnu výchovu, vzdelávanie a osvetu. Hoci táto oblasť pracovného zamerania vôbec nie je nová, jej význam stále narastá. Spolu s ním aj potreba zadefinovania požiadaviek na pracovníkov, ktorí environmentálnu výchovu realizujú profesionálne v rámci neformálneho vzdelávania.

Kto je pracovník EVVO?

Environmentálnu výchovu v rámci svojej pracovnej náplne vykonávajú zamestnanci organizácií v pôsobnosti ministerstva životného prostredia, kultúry, školstva, pôdohospodárstva, ďalej pracovníci samospráv, mimovládnych organizácií, živnostníci aj firmy. Sú to ľudia pracujúci v príspevkových organizáciách, chránených územiach, ekocentrách, strediskách environmentálnej výchovy, návštevníckych centrách, občianskych združeniach alebo fyzické osoby realizujúce výučbové programy.

V čom spočíva náplň jeho práce? 

Pracovník EVVO interpretuje poznatky z oblasti ekológie a environmentalistiky v širšom kontexte udržateľného rozvoja (UR). Svojou činnosťou prispieva k napĺňaniu cieľov neformálnej EVVO. Jednotlivcov alebo skupiny podporuje v kontakte s prírodou a vytváraní väzieb k miestnemu životnému prostrediu. Vedie k pochopeniu ekologických dejov, globálnych environmentálnych problémov a ich súvislostí s každodenným životom a správaním človeka. V neposlednom rade rozvíja kompetencie konať a aktívne ovplyvňovať svoje okolie v prospech životného prostredia a udržateľného rozvoja. Svoju činnosť realizuje prostredníctvom rôznych edukačných a osvetových aktivít, programov či publikácií neformálneho charakteru s využitím aktivizujúcich zážitkových metód a foriem.

Aké má kompetencie?

Čo by mal profesionálny pracovník EVVO vedieť? Aké by mal mať zručnosti či postoje? Otázku kompetencií tohto povolania otvorila príprava systému Certifikácie poskytovateľov EVVO v SR, ktorú koordinuje odbor environmentálnej výchovy SAŽP. Pracovníkov EVVO sa týka päť kritérií zameraných na ich profesijné požiadavky a ďalšie vzdelávanie (viac o certifikácii na: https://certifikaciaevvo.sk/). 

Požiadavkami na envirovýchovných pracovníkov sa v súčasnosti zoberá aj projekt slovenskej, českej a maďarskej spolupráce financovaný z programu Erasmus+. V rámci projektu sa zostavil návrh medzinárodného kvalifikačného štandardu pracovníka EVVO a metodika vzdelávacieho kurzu. Vyvrcholením projektu bol spomínaný odborný workshop zameraný na diskusiu k navrhovanému štandardu.

Smerom k profesii

 

V Českej republike je už profesia pracovníka EVVO zahrnutá v Národnej sústave povolaní, ako aj Národnej sústave kvalifikácií. Na Slovensku sa spoločne snažíme dosiahnuť tento cieľ. V roku 2025 by sme chceli pripraviť akreditovaný program ďalšieho vzdelávania na pozíciu Pracovník EVVO a dať tejto profesii kredit, ktorý si zaslúži.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.