Posilnenie princípov rozšírenej zodpovednosti výrobcov

16.06.2023
Posilnenie princípov rozšírenej zodpovednosti výrobcov

Regionálne centrum Bazilejského dohovoru 14. 06. 2023 zorganizovalo záverečný tréning v rámci medzinárodného projektu: “Zlepšenie environmentálne vhodného manažmentu nakladania s výpočtovou technikou a mobilnými telefónmi v Moldavsku a Bielorusku“.

Cieľom tohto projektu je zvýšiť úroveň environmentálne vhodného manažmentu nakladania (ESM) s výpočtovou technikou a mobilnými telefónmi v Moldavsku a Bielorusku v nadväznosti na princípy partnerstva PACE. Jedným z cieľov projektu je podpora implementácie schémy rozšírenej zodpovednosti výrobcu (RZV), ktorá by mala podporiť lepšie nakladanie s elektronickými zariadeniami po dobe ich životnosti, a to aj prostredníctvom testovania a hodnotenia manažmentu elektronických zariadení podľa princípov v príručke vypracovanej partnerstvom PACE a posilnením zberu a recyklácie elektro zariadení spolu s iným elektronickým odpadom spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.

Tréning bol zameraný na základné princípy rozšírenej zodpovednosti výrobcu a zdieľanie skúseností najlepších environmentálnych  praktík pri implementácii RZV v iných krajinách daného subregiónu.

Logo SLOVENSKÁ AGENTÚRA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA a logo BASEL CONVENTION

Fotogaléria


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.