Ostrovy života
Biologická rozmanitosť – biodiverzita na Slovensku sa vzhľadom na pestrú škálu biotopov vyznačuje vysokým počtom druhov rastlín a živočíchov. Na našom území bolo doposiaľ popísaných viac ako 11 200 druhov rastlín a viac ako 28 800 druhov živočíchov. Napriek uvedeným číslam, čelíme faktu, že z mnohých druhov z roka na rok ubúda (lastovička domová, mak vlčí), a mnohé sa úplne vytrácajú (nevädza poľná, korytnačka močiarna).
Veľký vplyv na biodiverzitu majú aj zmeny vo využívaní pôdy (napr. odlesňovanie, intenzívne poľnohospodárstvo, urbanizácia), ťažba prírodných zdrojov a surovín, znečistenie a invázne druhy. Viaceré, donedávna ešte bežné druhy, sa stávajú z hľadiska svojej existencie ohrozenými.
Úbytok biodiverzity sa úzko spája aj so zmenou klímy. Negatívne na ňu vplýva nárast priemernej teploty vzduchu, zvýšený počet letných dní (nad 25 °C), častejší výskyt vĺn horúčav, pokles relatívnej vlhkosti vzduchu, premenlivosť zrážkových úhrnov, výskyt prívalových dažďov, extrémne poveternostné situácie, zvýšená prašnosť spôsobená suchom a pod. Spomenuté javy so sebou prinášajú rôzne negatívne dôsledky na biodiverzitu, ako sú: posun vegetačných pásiem a stupňov, zníženie odolnosti ekosystémov, poškodenie vegetácie vplyvom sucha, zmena životných podmienok rastlín a živočíchov, zmeny v raste a stavbe tela druhov, výskyt nových chorôb a škodcov, šírenie inváznych a nepôvodných druhov, zmeny vo vzájomnej závislosti druhov (vzťahy predátor – korisť, rastlina – opeľovač, symbióza, izolácia, úbytok možností na migráciu, vyhynutie zraniteľných druhov a rozšírenie odolných druhov), zmeny v geografickom rozmiestnení druhov sa dotknú najzraniteľnejších a úzko špecializovaných druhov (endemitov a reliktov) a ďalšie.
Na prispôsobovanie sa dôsledkom zmeny klímy slúžia rôzne adaptačné opatrenia. Ich aplikovaním môžeme výrazne prispieť k podpore biodiverzity a zlepšeniu klimatických pomerov vo svojom blízkom okolí – v areáli školy, záhrade alebo obecnom parku.
Adaptačné opatrenia typovo rozdeľujeme na: a) sivé (stavebno-technického charakteru, ako je tienenie, aplikácia odrazových povrchov, priepustné povrchy), b) zelené (zvyšovanie podielu zelene, strešné záhrady, zelené fasády), c) modré (revitalizácia tokov a mokradí, vytváranie dažďových záhrad), d) mäkké (zmena správania obyvateľov, systémy varovania, hospodárske stimuly). Viac informácií tu: Adaptácia SR na zmenu klímy.
Podľa prostredia, kde sú adaptačné opatrenia na zmenu klímy a podporu biodiverzity aplikované, ich môžeme rozlíšiť na opatrenia vhodné pre urbanizované alebo neurbanizované prostredie:
Urbanizované prostredie | Neurbanizované/vidiecke prostredie |
výsadba solitérov a malých spoločenstiev stromov na verejných priestranstvách s lokálnym ochladzovacím účinkom | výsadba lesnej a nelesnej drevinovej vegetácie |
budovanie vnútroblokovej zelene na zabezpečenie dobrej mikroklímy | budovanie mokradí, revitalizácia existujúcich mokradí a rašelinísk |
budovanie dažďových záhrad | zachytávanie zrážkovej vody |
umiestnenie malých hmyzích domčekov | budovanie hmyzích hotelov |
zakladanie produkčných/komunitných mestských záhrad s napájadlami | založenie lúky alebo záhonu s lúčnymi kvetmi |
budovanie vegetačných striech a zelených stien | umiestňovanie napájadiel pre vtáky a hmyz |
využívanie priepustných povrchov | výsadba biokoridorov, vetrolamov a pod. |
ponechanie nekosených divých kútov | starostlivosť o stromy v krajine |
(Zdroj: Katalóg vybraných adaptačno-mitigačných opatrení pre urbanizované územie)
Každý z nás je dôležitý. Práve jednotlivec, realizáciou praktických aktivít, dokáže podporiť miestnu biodiverzitu a ovplyvniť mikroklímu miesta, kde žije. K takýmto aktivitám patrí aj tvorba tzv. ostrovov života – prvkov na podporu biodiverzity (zakladanie lúk a lúčnych porastov, ponechanie „kúskov divočiny“, hmyzie hotely, búdky pre vtáky a netopiere, plechovkové a črepníkové hávedníky, napájadlá pre vtáky a hmyz, úkryty pre živočíchy, suché múriky, kŕmidlá) a tiež rôzne dobrovoľnícke aktivity (orezávanie, výsadba a ošetrovanie stromov, kosenie lúk, zakladanie biopásov v poľnohospodárskej krajine).
Ostrovy života je možné vytvárať aj z upcyklovaných materiálov, ktoré sú v domácnosti alebo vo dvore už nepotrebné. Živočíchy a rastliny sa za starostlivosť odvďačia svojou prítomnosťou, spevom, vôňou či krásou. Ostrovy života je možné budovať a zakladať nielen v záhrade, ale aj na školskom pozemku, kde výborne poslúžia ako praktické výučbové plochy využiteľné nielen v prírodovedných predmetoch.
VÝZVA NA MÁJ:
Strata biodiverzity je problémom, ktorý sa bezprostredne dotýka každého človeka. Jednoznačne preto treba zvyšovať informovanosť o tom, ako konkrétne biodiverzita súvisí s našimi životmi a ako prakticky vieme prispieť k jej ochrane – na svojich balkónoch, v záhradách, školách a pracoviskách, obciach a mestách.
Výzva: Kúpele pre vrabce
Potešte operených obyvateľov vašich záhrad a doprajte im osviežujúce kúpele. Zostrojením takéhoto ostrova života poskytnete vrabčiakom vo vašej záhrade napájadlo i bazén na kúpanie v jednom.
- Zostrojte kúpeľ pre vrabce, ale aj iné vtáčiky. Inšpirujte sa návodom na internete.
- Kúpeľ umiestnite na záhrade, balkóne či pred domom na vyvýšenom mieste.
- Nezabudnite pravidelne dopĺňať vodu a kontrolovať jej čistotu.
- Pošlite nám fotku svojho kúpeľa a krátku správu o jeho návštevníkoch.
Viac informácií o výzve a o postupe registrácie tu: https://www.ewobox.sk/sazp/klimatyzuj-sa/vytvaram-ostrovy-zivota
Ďalšie novinky
16. 4. 2024
Participatívne stretnutie v Púchove
11. 4. 2024
Vieme, čo jeme?
10. 4. 2024