Odborníci SAŽP pomáhajú samosprávam školiť občianske hliadky

27.11.2024
Odborníci SAŽP pomáhajú samosprávam školiť občianske hliadky

Práca členov miestnych občianskych a preventívnych služieb v obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami je úzko prepojená aj na šírenie osvety v oblasti životného prostredia.

V priebehu roka 2024 Slovenskú agentúru životného prostredia (SAŽP) opätovne oslovili niektoré obce s marginalizovanými rómskymi komunitami (MRK) s požiadavkou na realizáciu školení členov miestnych občianskych a preventívnych služieb (MOaPS) v oblasti odpadového hospodárstva.

MOaPS sú občianske hliadky, ktoré sú tvorené najmä členmi miestnych komunít. Ich hlavnou aktivitou je poskytovanie miestnej občianskej a preventívnej služby v obciach s prítomnosťou MRK. Hlavným cieľom aktivity je podpora preventívno-informačných programov smerujúcich k zvýšeniu občianskej zodpovednosti a zlepšeniu občianskeho spolunažívania.

Hliadky majú pomerne širokú náplň práce, do ktorej patria aj činnosti s presahom do problematiky životného prostredia, napríklad upozorniť na zákaz vypaľovania trávy a lúčnych porastov a kontrolovať dodržiavanie zákazu zakladania ohňov na miestach, kde hrozí následný požiar, monitorovať a nahlasovať prípady nelegálnych skládok, či šíriť osvetu v oblasti separácie a nakladania s odpadmi.

Práve s požiadavkou na vzdelávanie v oblasti nelegálnych skládok a odpadového hospodárstva vo všeobecnosti bol oslovený odbor environmentálnej výchovy a osvety SAŽP. „Cieľom tohto vzdelávania je okrem oboznámenia sa s problematikou nelegálnych skládok aj dosiahnuť pochopenie, že každý kus odpadu je v podstate materiál, ktorý sa môže vrátiť do procesu obehového hospodárstva. Tento cieľ sa snažíme dosiahnuť prostredníctvom viacerých aktivít, projekciou krátkych filmov a prezentácii,“ vysvetlila vedúca odboru environmentálnej výchovy Jana Bačkorová. 

V uplynulých dvoch mesiacoch prebehli školenia pre 115 príslušníkov z 23 miest a obcí. „V prípade záujmu sme pripravení pokryť dopyt samospráv a pripraviť školenia pre členov občianskych hliadok i v ďalších samosprávach. Budeme radi, ak sa nám ozvú ďalší primátori a starostovia s takouto požiadavkou,“ informoval generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.