Nové nástroje informovania o problematike adaptácie na zmenu klímy

11.07.2024
Nové nástroje informovania o problematike adaptácie na zmenu klímy

Stávame sa svedkami čoraz častejšie sa vyskytujúcich nepriaznivých javov, ako sú výskyt intenzívnych búrok spojených s krupobitím, silným vetrom, lokálnymi povodňami ale aj extrémnymi horúčavami 
a suchom. Ide o javy, ktoré sa každého z nás bezprostredne dotýkajú, majú vplyv na naše zdravie, kvalitu života a v neposlednom rade aj na majetok. 

Vzhľadom na to, že na základe predpovedí opierajúcich sa o vedecké poznatky, je predpoklad, že uvedené nepriaznivé trendy klimatologických prejavov budú v nasledujúcich rokoch pokračovať,  je veľmi dôležité určiť a realizovať adaptačné opatrenia, ktoré pomôžu znižovať negatívne dôsledky zmeny klímy na obyvateľov, biotu, ale aj na jednotlivé sektory hospodárstva. Ide o celosvetový problém, na ktorý reagujú medzinárodné spoločenstvá, ale aj vlády jednotlivých krajín. 

Súčasťou informačných a vzdelávacích aktivít rezortu životného prostredia bolo aj vytvorenie národnej platformy k problematike adaptácie na zmenu klímy https://www.klima-adapt.sk/, ktorú prevádzkuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), v úzkej súčinnosti s MŽP SR a v spolupráci s SHMÚ. Jej cieľom je sprístupňovať informácie k problematike adaptácie na zmenu klímy pre laickú i odbornú verejnosť so zameraním na národnú ale aj regionálnu a lokálnu úroveň. V súčasnosti obsahuje:

  • Základné informácie o zmene klímy – rozdiel medzi adaptáciou a mitigáciou
  • Slovník environmentálnej terminológie
  • Vybrané informácie o prejavoch a ohrozeniach vyplývajúcich zo zmeny klímy
  • Predpokladané dôsledky zmeny klímy na vybrané sektory
  • Adaptačné opatrenia ale aj informácie o finančných mechanizmoch zameraných na znižovanie dôsledkov zmeny klímy
  • Príklady dobrej praxe a iné

Ďalšou formou zvyšovania informovanosti je aj zámer vydávania pravidelného Newslettra, ktorého prvé číslo aktuálne vychádza (bude zverejňovaný na klima-adapt.sk). Newsletter bude adresne 
v pravidelných časových interva­loch informovať o aktuálnych trendoch z medzinárodného, národného ale aj regionálneho a lokálneho pohľadu. Priblíži informácie o vývoji v oblasti politík, stratégií, koncepcií, ale aj o praktických  riešeniach či už vo forme projektov alebo o konkrétnych realizo­vaných adaptačných opatreniach. Jeho súčasťou budú tiež informá­cie za oblasť výchovy a vzdelávania 
a rovnako aj informácie o potenciálnych možnostiach financovania adaptačných opatrení.

Newsletter - Adaptácia na ZK (PDF, 3,4 MB)


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.