Nová vzdelávacia kampaň SAŽP sa bude venovať klíme

07.09.2023
Nová vzdelávacia kampaň SAŽP sa bude venovať klíme

Po úspešne ukončenej kampani Zatoč s odpadom pokračuje Slovenská agentúra životného prostredia s environmentálnou výchovou a osvetou v aktuálnych témach. Od začiatku školského roka až do jeho skončenia budeme verejnosti adresovať výzvy spojené s klímou. Práve tá nás denno-denne ovplyvňuje a volá nás do akcie. Prvou výzvou z kampane klímaTYzuj bude počas septembra adoptovať si strom.

Cieľom nových výziev v rámci kampane klímaTYzuj sa je uvedomiť si, že zmena klímy je tu a teraz. Každý deň ju ovplyvňujeme a ona ovplyvňuje nás, preto je načase konať. Na záujemcov čaká 10 tém a 10 výziev, ktoré sa budú postupne odkrývať vždy v prvý deň v mesiaci, od septembra 2023 do júna 2024. Do každej výzvy je možné zapojiť sa len raz. Po skončení konkrétnej výzvy je každý registrovaný zaradený do mesačného žrebovania o hodnotné ceny a čím viac výziev splní, tým väčšiu šancu bude mať v záverečnom júlovom žrebovaní po skončení kampane.

Septembrová téma z kampane klímaTYzuj sa venuje klíme našej planéty a jej otepľovaniu. Toto oteplenie pociťujeme takmer každý deň. My, ľudia, máme široký výber možností, ako sa ochladiť. Dáme si studený nápoj, zmrzlinu, osviežime sa kúpeľom v studenej vode, schováme sa v tieni stromu, vyzlečieme si šaty, či zapneme klimatizáciu (ktorá spotrebúva energiu a nie je ekologicky šetrná). Naša planéta si nemôže vybrať žiadnu z týchto možností. Na ochladzovanie má však svoje vlastné prirodzené regulačné mechanizmy, ktoré fungujú doslova ako klimatizácia. Vedia teplotu znížiť či zvýšiť. Ide napríklad o prirodzený skleníkový efekt, kolobeh uhlíka v živej a neživej prírode či schopnosť lesov zachytávať oxid uhličitý. Stromy patria k najúčinnejším pomocníkom v boji proti zmene klímy a majú množstvo funkcií. Okrem tej estetickej ovplyvňujú miestnu mikroklímu, absorbujú oxid uhličitý (dospelý strom dokáže absorbovať až 150 kg CO2 ročne), filtrujú znečisťujúce látky v ovzduší, poskytujú tieň, zadržiavajú vodu v krajine, spevňujú pôdu a mnoho ďalšieho. Stromy je potrebné chrániť a starať sa o ne.

V aktuálnej výzve preto verejnosť vyzývame k adopcii stromu.

Postup:

  1. Vyberte si ľubovoľný strom vo svojom okolí. Určite, o aký druh ide.
  2. Adoptujte si ho a premyslite, ako sa oň budete starať (skrášlenie jeho okolia, vyzbieranie odpadu okolo stromu, odstránenie suchých vetiev, umiestnenie búdky pre vtáky...).
  3. Adoptovať strom si viete aj na diaľku. Na internete nájdete tipy na adopciu stromov.
  4. Odfoťte svoj strom a pošlite nám jeho fotku. Pripojte aj krátku správu o poskytnutej starostlivosti.

Všetky potrebné informácie o inovovanej kampani klímaTYzuj nájdete tu: https://www.ewobox.sk/sazp/klimatyzuj-sa

Registrácia do septembrovej výzvy je možná tu: https://www.ewobox.sk/sazp/klimatyzuj-sa/schladi-klimu-klimatizacia

Foto: Tri zdroje života, súťaž Envirospektrum (autor Hazlinger)

Fotogaléria


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.