Na stretnutí k príprave projektu LIFE NatAdapt SK sa stretlo päť pilotných miest

18.07.2024
Na stretnutí k príprave projektu LIFE NatAdapt SK sa stretlo päť pilotných miest

Mestá Brezno, Partizánske, Púchov, Zvolen a Žilina pod odbornou koordináciou Ministerstva životného prostredia a Slovenskej agentúry životného prostredia sa pokúsia uspieť v medzinárodnej konkurencii a získať 17 miliónov eur na projekty adaptácie na zmenu klímy. 

Príprava je prepojená s procesom tvorby novej adaptačnej stratégie, ktorej prijatie sa očakáva v roku 2025.

Projektový návrh LIFE SIP 2024 NatAdapt SK je zameraný na podporu realizácie Stratégie adaptácie Slovenskej republiky na zmenu klímy (2018) a jej ťažiskového nástroja – Akčného plánu pre implementáciu (2021). Hlavným cieľom projektu je vytvoriť funkčný a efektívny rámec pre riešenie adaptácie na zmenu klímy v oblasti udržateľného vodného hospodárstva, poľnohospodárstva, lesov, biodiverzity, ľudských sídel a zdravia na Slovensku. Očakáva sa, že projekt povedie k dopadom na zníženie zraniteľnosti a zvýšenie celkovej adaptačnej schopnosti krajiny vyrovnať sa s negatívnymi dôsledkami zmeny klímy prostredníctvom širokého sprístupnenia údajov, informácií a poznatkov, zavedenia mechanizmov monitorovania a hodnotenia, vypracovania a uplatnenia osvedčených postupov, koordinácie politík, posilnenia inštitúcií a odbornej prípravy ľudských zdrojov. Do projektu bolo vybraných päť pilotných miest - Brezno, Partizánske, Púchov, Zvolen a Žilina. Ich zástupcov na pôde Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) vo štvrtok, 18. júla privítal generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík a Jozef Škultéty, poverený generálny riaditeľ Sekcie zmeny klímy a ovzdušia Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). 
 

Generálny riaditeľ Moravčík informoval, že SAŽP nedávnou zmenou organizačnej štruktúry vytvorila všetky predpoklady, aby pilotným mestám poskytla maximálnu súčinnosť pri koordinácii projektov. Zástupca MŽP SR Škultéty sa mu poďakoval za vykonané úsilie organizačne posilniť agentúru, ktorú vníma ako expertné excelentné centrum na riešenie zmeny klímy. 
 

Zástupca Smart Cities klubu Vladimír Jurík odštartoval diskusiu potrebou začať proces zdola, od samospráv, ich obyvateľov a komunít. Za dôležité rovnako považuje v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska rozširovanie opatrení adaptácie na zmenu klímy do ďalších miest. 
S jeho slovami súhlasil primátor Žiliny Peter Fiabáne: „Ako metropolitná oblasť nemôžeme ostať uzavretí v hraniciach mesta. Máme zodpovednosť za celú oblasť a musíme na adaptáciu na zmeny klímy pozerať aj v kontexte spolupráce s okolitými obcami, ktorá je zásadná.“ Fiabáne sa pozitívne vyjadril aj o umiestnení regionálnej pobočky SAŽP v Žiline. „Byť partnerom takéhoto projektu pre nás znamená nové skúsenosti, vďaka ktorým budeme na zmeny klímy pripravení lepšie“. Dodal, že v meste Žilina už v súčasnosti žiadajú aj externých developerov, aby do svojich projektov zapájali viac zelených riešení. Vo všetkých vlastných projektoch, pri rekonštrukcii chodníkov, parkovísk, sídlisk, či vnútroblokov rovnako zahŕňajú rozšírené opatrenia adaptácie na zmeny klímy. 
 

Zástupca primátora mesta Zvolen Ľubomír Zdút – Šťastný poďakoval, že aj Zvolen bol vybratý ako jedno z pilotných miest projektu. „V meste sme mali 10 dní za sebou s teplotami nad 30 stupňov. Práve včera zasiahlo zvolenskú kotlinu supercelárna búrka a čakajú nás dlhé epizódy tepla a sucha. Zmena klímy prichádza rýchlo a vo vážnych prejavoch, preto prijímané opatrenia v rámci miest musia byť rýchle, plošné a masívne.“ Ako dodal, vo Zvolene pracujú na vodozádržných opatreniach, do ktorých chcú zapojiť aj miestne univerzity a v rovnako ako v Žiline v rámci povoľovacích konaní požadujú pri každej výstavbe zelené riešenia. Rokovanie pokračovalo prezentáciami odborných zástupcov SAŽP a MŽP SR. Začiatok samotnej  implementácie projektov v piatich pilotných mestách je plánovaný na rok 2026. 
 


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.