Na konferencii Životné prostredie miest predstavili inovatívne riešenia

16.10.2024
Na konferencii Životné prostredie miest predstavili inovatívne riešenia

3. októbra 2024 sa v meste Žilina uskutočnil pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) už XIV. ročník konferencie Životné prostredie miest. 

Odbor starostlivosti o krajinu, sídla a regióny SAŽP sa tento rok pri výbere tém zameral na zelenú infraštruktúru a brownfieldy. 

Hlavné témy, ktorými boli „Zeleň ako jeden z pilierov moderného, zdravého a odolného mesta“ a „Druhá šanca opusteným objektom v mestách“, zaručili vysoký záujem o účasť na podujatí. 

Konferencie sa zúčastnilo 129 účastníkov, z toho 65 prezenčnou formou. Stretli sa tu zástupcovia mestských úradov, okresných úradov, samosprávnych krajov, ostatnej verejnej a štátnej správy, architektov, urbanistov, vedeckých a univerzitných špecialistov ako aj členovia občianskych združení a široká verejnosť. 

SAŽP prostredníctvom konferencie vytvorila priestor pre prezentovanie inšpiratívnych, inovatívnych riešení v oblasti mestskej zelene a revitalizácie brownfieldov, poskytla ukážky riešení vo viacerých mestách SR. Poukázalo sa aj na dôležitosť environmentálnych dát na lokálnej úrovni, potrebu zberu týchto dát a ich vyhodnocovania pre lepšie rozhodovanie samospráv.

V bloku Zelené mestá – zdravé mestá odzneli témy Environmentálne zdravie v mestách (Zelené mestá - zdravé mestá) (Ing. Beata Vaculčíková, RNDr. Dominika Kaisová, PhD., SAŽP), Ovocné dreviny ako súčasť sídla - Mestské ovocné sady (Ing. Ľudovít Vašš, Ovocná a okrasná škôlka Biele Karpaty), Všetko je to o dátach. Uveriteľné dáta sú pre nás dôležité - Predstavenie inštitútu iCARI (Ján Rapan, Medzinárodný inštitút pre výskum klimatickej adaptácie) a Naša Sibírska – MZI a dlhodobý výskum (Milan Klinčok, Medzinárodný inštitút pre výskum klimatickej adaptácie). 

V druhom bloku Revitalizácia mestského životného prostredia boli prezentované témy Brownfieldy na Slovensku - súčasný stav, webová aplikácia, metodika revitalizácie (Ing. Róbert Robenek, SAŽP), Projekty a príklady revitalizácií mestského životného prostredia v Žiline (Ing. arch. Rudolf Chodelka, ÚHA Žilina) a Druhá šanca vojenským skladom (Ing. Stanislav Thomka, MBA, zástupca primátora mesta Martin a Ľubomír Vaňko, správca areálu SIM, mesto Martin).

Okrem prednášok sa v rámci konferencie uskutočnila aj exkurzia do NORDCITY Žilina s odborným výkladom. Prostredníctvom troch objektov (Poštová, Obchodná a Parkovací dom) mohli účastníci vidieť množstvo environmentálnych riešení ako v exteriéri, tak aj v interiéri týchto budov. 

Dobré ohlasy nám potvrdili dôležitosť danej problematiky a dali nám víziu k smerovaniu ďalšieho ročníka konferencie, ktorá sa uskutoční už tradične v októbri budúceho roku. 


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.