Krok za krokom k zlepšeniu verejných priestorov pred školami

25.09.2024
Krok za krokom k zlepšeniu verejných priestorov pred školami

Zamestnanci SAŽP v rámci Európskeho týždňa mobility pokračovali v aktivite „Do školy po vlastných“ na ZŠ Golianova v Banskej Bystrici. Cieľom aktivity, realizovanej v rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, je zvýšiť povedomie žiakov, rodičov a učiteľov o význame chôdze a cyklistiky ako alternatívy k používaniu osobných áut pri preprave detí do školy. 

Už na jar 2024 prebehlo spoločne so žiakmi mapovanie kritických bodov v okolí školy, kde sa najčastejšie vyskytuje nebezpečenstvo pre chodcov, ako sú neprehľadné križovatky, chýbajúce priechody pre chodcov, nevhodné parkovanie áut na chodníkoch či priamo pred školou atď. Výsledkom je pocitová mapa a návrh opatrení na zlepšenie verejného priestoru v okolí školy, ktorý okrem iného zahŕňa inštaláciu nových priechodov pre chodcov, vylepšenie značenia a zriadenie bezpečných parkovacích zón pre vysádzanie žiakov.

V rámci aktivity prebehlo 19.9. počítanie áut (270), ktoré prechádzajú v čase rannej špičky (7:00 – 8:00) pred školou ako aj áut, ktoré vysádzali žiakov priamo pred školou (145). Rodičia si častokrát neuvedomujú, že svojím konaním prispievajú ku znečisteniu ovzdušia, ktoré deti následne dýchajú, ako aj ku zníženiu bezpečnosti v okolí školy. Zamestnanci SAŽP priamo pred školou merali aj znečistenie ovzdušia prachovými časticami pomocou ručných senzorov. Súčasťou akcie bola aj anketa "Ako ste sem prišli?", do ktorej sa zapojili žiaci i rodičia.

Výsledky meraní, pocitová mapa s návrhom opatrení a ďalšie výstupy aktivity „Do školy po vlastných“ budú predložené mestu Banská Bystrica s cieľom hľadať riešenia problémových bodov v okolí školy. Na podporu realizácie opatrení sú dôležité aj kampane na zvýšenie povedomia rodičov o negatívnych dôsledkoch nadmerného používania áut pri doprave detí do školy.

Viac informácií


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.