Kampaň „klímaTYzuj sa“: Novembrovou výzvou je zachytiť a využiť dažďovú vodu

05.11.2024
Kampaň „klímaTYzuj sa“: Novembrovou výzvou je zachytiť a využiť dažďovú vodu

Novembrová téma vyzýva zachytiť a lepšie využiť dažďovú vodu zo striech odvádzanú odkvapmi. Do zaujímavej kampane sa každý mesiac môžu zapojiť školy, i jednotlivci a za svoje aktivity získať pekné ceny. 

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pokračuje v kampani „klímaTYzuj sa" aj v mesiaci november. „Zrážková voda v krajine nie je dostatočne zadržiavaná a v minulosti bol jej odtok urýchľovaný, čo spôsobuje vysušovanie pôdy. Naopak, v prípade výdatných zrážok sa môžu rýchlejšie tvoriť povodňové vlny, avšak kvôli množstvu nepriepustných plôch v urbanizovanom priestore, ktoré prispievajú k rýchlemu odtoku, sú odkanalizované do zrážkových kanalizácií. Preto v novembrovej kampani venujeme tejto téme,“ uviedla špecialistka na environmentálnu výchovu a vzdelávanie Veronika Páričková. 

Úlohou súťažiacich v novembrovej výzve je najprv zachytiť dažďovú vodu zo striech odvádzanú odkvapmi. Môžu na to využiť starý sud, alebo inú objemnú nádobu. Následne je ich úlohou nájsť využitie zachytenej vody – napríklad na polievanie rastlín alebo prebytok presmerovať ku koreňom stromov. Na záver je potrebné urobiť fotografiu pred a po realizácii a odoslať ju cez formulár na stránke kampane. 

Na záujemcov čaká ešte sedem výziev, ktoré sa budú postupne odkrývať vždy v prvý deň v mesiaci až do júna 2025. Po splnení výzvy mesiaca stačí zadať výsledky do formulára a každý účastník kampane bude zaradený do mesačného žrebovania o balíček greenfluencera. Čím viac výziev splní, tým väčšiu šancu bude mať v záverečnom júlovom žrebovaní po skončení kampane.

Všetky potrebné informácie o inovovanej kampani klímaTYzuj nájdete tu: https://www.ewobox.sk/sazp/klimatyzuj-sa

 


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.