Európsky týždeň mobility 2020 oslávime inak, napriek koronakríze zabojujeme za čistejšie ovzdušie pre všetkých

Európsky týždeň mobility 2020 oslávime inak, napriek koronakríze zabojujeme za čistejšie ovzdušie pre všetkých

Do národnej kampane Európsky týždeň mobility 2020 sa napriek dosahom pandémie Covid- 19 do 14. septembra zaregistrovalo 49 samospráv a 22 originálnych aktivít organizácií, inštitúcií či škôl.  Svojimi podujatiami či trvalými opatreniami podporia  od 16. do 22. septembra 2020 tohtoročné motto kampane Čistejšie ovzdušie pre všetkých. A  aj keď sa nemôžu pre preventívne opatrenia  konať mnohé tradičné aktivity v pôvodnom rozsahu, zaregistrovaní účastníci do kampane opäť potvrdili svoju vynaliezavosť a kreativitu. 

Napríklad v Bánovciach nad Bebravou chystajú Bánovskú stopovačku - mobilnú hru, ktorej podmienkou bude prejsť peši alebo na bicykli niekoľko stanovíšť v meste, odpovedať na otázku alebo splniť úlohu. Obyvatelia mesta sa, ak to situácia dovolí, napríklad môžu tešiť aj nočný beh s „Bánovskými Behúňmi“ či „Vikingskú“ cyklistickú súťaž. V Levoči sa môžu obyvatelia zapojiť do „Levočskej hecovačky“ či do diskusie na tému  udržateľná doprava v meste. V Liptovskom Mikuláši sľubujú v úvodný deň kampane Cykloraňajky na cyklochodníku popri Váhu a počas Dňa bez áut večernú cyklojazdu mestom. Aj v Banskej Bystrici vyrazia počas ETM na večernú cyklojazdu, ktorá bude viesť nielen po vybudovanej cyklotrase, ale aj mimo nej. Zúčastnení tak budú môcť porovnať komfort svojej jazdy a pocit bezpečnosti na oboch trasách. Na Deň bez áut chcú v meste pod Urpínom uzavrieť pre motorové vozidlá časť cestnej komunikácie na Námestí H. Vajanského. Pôvodne tam chystali množstvo atraktívnych podujatí pre verejnosť, vzhľadom k pandemickej situácii program upravili a ukážu nám aspoň, ako by táto časť mesta  mohla vyzerať, keby tam mali zakázaný vstup motorové vozidlá. Vytvoril by sa tak priestor pre zeleň, pre naše aktivity či posedenia. Aj v Štúrove chcú v Deň bez áut uzatvoriť  Školskú ulicu od 7.00 do 9.00 hod. a na pešiu zónu chystajú  program pre deti z materských škôl (detské dopravné ihrisko, ukážky vozidla Mestskej polície, rádiostaníc, ako bezpečne jazdiť na kolobežkách, bicykloch). Počas ETM pripravujú aj zber jednorazových lístkov na autobusy mestskej hromadnej dopravy (MHD) a 22. septembra vylosujú výhercu, ktorý dostane od mesta voľný cestovný lístok na MHD na jeden rok. V Hlohovci sa na Deň bez áut tešia na Cyklojazdu po Fraštáku - tento raz po netradičnej trase, v ktorej je zahrnutý nový úsek cyklotrasy, ale aj aktivity na uzavretej časti námestia.

Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá je národným koordinátorom kampane ETM, pripravuje na 18. septembra 2020 na Úrade Banskobystrického samosprávneho  kraja workshop Ako pripraviť a realizovať strategické plány udržateľnej mobility. Spolu s organizátormi  z Ministerstva životného prostredia SR chcú  zástupcom samospráv a odbornej verejnosti priblížiť problematiku udržateľnej mobility, vrátane plánovania a realizácie dopravy s ohľadom na obyvateľov, mestá a regióny. Zároveň im vytvoria priestor pre vzájomné zdieľanie skúseností so zavádzaním trvalých patrení a aktivít v prospech udržateľnej mobility a tým aj ku zlepšovaniu kvality ovzdušia.

Ďalšie informácie o pripravovaných aktivitách  ku kampani ETM 2020, nad ktorou prevzal záštitu minister životného prostredia Ján Budaj, a realizovaných trvalých opatreniach v prospech udržateľnej mobility v našich mestách a obciach nájdete na https://mobilityweek.eu/2020-participants/?year=2020&country=SK alebo na https://mobilityweek.eu/registered-actions/?country=SK.

Európsky týždeň mobility sa koná každoročne od 16. septembra do 22. septembra 2020 s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mobility. Po skončení kampane majú zaregistrované samosprávy možnosť zapojiť sa aj do  Národnej súťaže ETM. Informácie o kampani a Národnej súťaži ETM nájdete na eurotm2020.eurotm.sk.

Vytlačiť