Dedina roka: Slovenské obce Korňa a Čičmany si v Rakúsku prevzali striebro

18.09.2024
Dedina roka: Slovenské obce Korňa a Čičmany si v Rakúsku prevzali striebro

Je to historický úspech pre Slovensko. Obce Korňa a Čičmany si v piatok, 13. septembra v rakúskom Stadtschlainingu prevzali strieborné ocenenie v Európskej cene obnovy dediny 2024. 

Európskemu oceneniu predchádzal úspech v národnej súťaži Dedina roka, ktorú vyhlasuje Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) a Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Víťazom sa stala kysucká obec Korňa, Čičmany boli ocenené v kategórii Dedina ako klenotnica. 

Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu ide o veľký úspech pre obe obce, i pre celé Slovensko. „Zároveň to je pre nás inšpirácia ako vylepšovať podmienky súťaže Dedina roka tak, aby sme v ďalšom ročníku ešte zvýšili motiváciu slovenských obcí sa zapojiť a nadviazať na tento úspech aj v ďalších rokoch. Víťazom srdečne gratulujem,“ podčiarkol Taraba. 

Obe slovenské dediny boli ocenené za výnimočný prístup v oblastiach ako sú udržateľný rozvoj, ochrana kultúrneho dedičstva a inovatívny prístup k miestnemu hospodárstvu. Po víťazstve v národnej súťaži obe obce navštívili komisári európskej súťaže, ktorí rozhodli, že Korňa a Čičmany sa umiestnia v striebornom pásme. Takéto vysoké ocenenie sa v histórii súťaže ešte slovenským obciam nepodarilo. 

13. septembra si v rakúskej obci Stadtschlaining počas slávnostného galavečera prevzali ocenenia starostky oboch obcí, ktoré na udeľovanie cien prišli v nádherných slovenských krojoch. „Ocenenie som prevzala s pokorou, pretože je to ocenenie práce všetkých obyvateľov našej obce. Strieborné európske ocenenie je pre celú našu obec obrovská česť,“ vyjadrila sa bezprostredne po prevzatí ceny starostka obce Korňa Marianna Bebčáková. „Stáť na pódiu medzi najúspešnejšími európskymi obcami je úžasný pocit. Som veľmi šťastná a hrdá na svoju obec, že sme dosiahli strieborné umiestnenie,“ doplnila starostka Čičmian Iveta Michalíková.

Paniam starostkám blahoželal aj Juraj Moravčík, generálny riaditeľ SAŽP: „Nesmierne sa teším z historického úspechu oboch našich úspešných samospráv a srdečne gratulujem paniam starostkám i občanom ocenených slovenských obcí. Som veľmi hrdý na výnimočné Čičmany a pri mojej návšteve som videl odhodlanie a spolupatričnosť celej dedinky, preto som veril v ich úspech. Osobitne som pyšný na Korňu, pretože je veľkou motiváciou pre ďalšie obce. Korňa ukázala, že aj turisticky menej známe obce môžu uspieť v európskej súťaži. Stačí na to oduševnené vedenie obce, súdržnosť miestnej komunity a veľké srdcia obyvateľov dedinky,“ uviedol Moravčík.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.