Chceme dýchať čistý vzduch – vo všetkých mestách a obciach na Slovensku

04.04.2023
Chceme dýchať čistý vzduch – vo všetkých mestách a obciach na Slovensku

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a Slovenská agentúra životného prostredia organizovali konferenciu „Čistejšie ovzdušie v našich mestách a obciach – ako na to?“. Podujatie sa konalo 29. – 30. 3. 2023 v Jasnej. Na konferencii sa zúčastnili zástupcovia samosprávnych a štátnych orgánov, ktorí môžu pri zlepšovaní kvality ovzdušia zohrať kľúčovú úlohu.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je znečistenie ovzdušia najväčším environmentálnym rizikom pre zdravie v Európskej únii. V EÚ každý rok spôsobuje množstvo predčasných úmrtí a vyžaduje si stovky miliárd eur na externé náklady súvisiace so zdravotnou starostlivosťou. Napriek dosiahnutým zlepšeniam je kvalita ovzdušia v určitých oblastiach Slovenska stále neuspokojivá. V dôsledku vysokej úrovne prachových častíc (PM10), rozhodla Európska komisia o tom, že Súdnemu dvoru EÚ postúpi prípad Slovenska za porušenie požiadaviek Smernice o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom ovzduší v Európe.

Vykurovanie v domácnostiach je najväčším prispievateľom znečisťovania ovzdušia prachovými časticami na Slovensku. V súčasnosti sme svedkami energetickej krízy, ktorá môže tento stav ešte zhoršiť. Je preto dôležité venovať tejto aktuálnej téme zvýšenú pozornosť. Na konferencii odzneli užitočné informácie o novej právnej úprave k ochrane ovzdušia, možných riešeniach ako minimalizovať emisie do ovzdušia z vykurovania v domácnostiach, ako aj o finančnej podpore na realizáciu týchto riešení. V rámci panelovej diskusie sa diskutujúci nevyhli ani téme energetickej chudoby.

Diskutovaná bola súčasná a potenciálna úloha príslušných orgánov štátnej správy a samosprávy, a tiež úloha regionálnych manažérov kvality ovzdušia ako odbornej podpory týchto orgánov v oblasti riadenia kvality ovzdušia. Prednášky dopĺňali interaktívne konzultácie manažérov kvality ovzdušia s účastníkmi konferencie.

Konferencia bola hradená z finančných prostriedkov projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, ktorý podporila Európska únia v rámci programu LIFE. Cieľom projektu je zlepšenie implementácie programov na zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku posilnením kapacít   kompetencií regionálnych a miestnych orgánov vytvorením národnej siete manažérov kvality ovzdušia a podporou opatrení v oblasti kvality ovzdušia.

Viac informácií o podujatí: https://www.populair.sk/sk/podujatie/661

Viac informácií o projekte LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia: www.populair.sk

Fotogaléria


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.