Certifikácia EVVO v testovaní

13.09.2024
Certifikácia EVVO v testovaní

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) spustila v prvej polovici tohto roka pilotný ročník Certifikácie poskytovateľov EVVO, ktorého súčasťou je sedem organizácií z rôznych kútov Slovenska. 

Cieľom skúšobného ročníka je otestovať nastavené procesy a kritériá, tzn. odhaliť najväčšie nedostatky, aby sme do ostrej prevádzky v budúcom roku mohli vstúpili čo najlepšie pripravení. Za sebou už máme fázu podávania žiadostí, formálnej kontroly, pridelenia audítorov aj realizácie samotných auditov. 

Bezprostredne po ukončení poslednej menovanej fázy sa 10. – 11. septembra v SAŽP v Banskej Bystrici stretli všetci pilotní audítori, aby navzájom zdieľali prvé skúsenosti a postrehy z certifikácie. Získali sme tak cenné informácie, vďaka ktorým sa snažíme nastaviť systém tak, aby bol pre všetky strany pochopiteľný, jednoznačný a hlavne prínosný. 

Spustenie prvého ročníka certifikácie je plánované na začiatok kalendárneho roka 2025, ale do tej doby nás čaká ešte veľa práce. Súčasťou jeho spustenia bude informačný webinár pre všetkých záujemcov o certifikáciu.

Sledujte preto webovú stránku https://certifikaciaevvo.sk/, ktorú priebežne aktualizujeme.


Ďalšie novinky

Participatívne stretnutie v Púchove

16. 4. 2024

Participatívne stretnutie v Púchove

V divadelnej sále mesta Púchov sa 12. apríla 2024 uskutočnilo participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie adaptácie  mesta Púchov. Stretnutia sa zúčastnili zainteresované strany mesta Púchov a pracovníci SAŽP. Stratégiu adaptácie spracováva  ako pilotný projekt SAŽP v rámci plánu hlavných úloh. Ide o implementáciu metodiky, ktorá bola  vypracovaná v roku 2023. Slovenská agentúra životného prostredia si vybrala mesto Púchov ako aktívnu samosprávu v oblasti životného prostredia a ako dvojnásobného víťaza v súťaži ENVIROMESTO 2021 a 2023.
Vieme, čo jeme?

11. 4. 2024

Vieme, čo jeme?

Jesť musíme všetci. Vieme však, aký vplyv má jedlo na zmenu klímy a naopak? Pestovanie, výroba, ale aj zneškodnenie potravín má veľkú uhlíkovú stopu, ktorou negatívne prispievajú k zmene klímy. Zmena klímy zase vplýva spätne na kvalitu a množstvo potravy, na našu schopnosť vypestovať si dostatok jedla. Na poľnohospodárske účely využívame viac zeme než kedykoľvek predtým, a ak nezmeníme svoje konzumné návyky a systém produkcie potravín, nárast populácie bude dopyt po pôde len zvyšovať.
Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť  STRABAG s.r.o.

10. 4. 2024

Environmentálne ocenenie Zelený Merkúr si prevzala spoločnosť STRABAG s.r.o.

Súťaž Zelený Merkúr zviditeľňuje a oceňuje environmentálne správanie firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo až sedem firiem, čo je najviac za celú existenciu súťaže. Ocenené organizácie sa v rámci svojho podnikania snažia o rovnováhu medzi ekonomickým záujmami a spoločenskou zodpovednosťou voči životnému prostrediu.