Nielen o zero waste v podnikaní. Výstava cirkulárnej ekonomiky

Nielen o zero waste v podnikaní. Výstava cirkulárnej ekonomiky

Agentúra Slovak Business Agency organizuje v rámci medzinárodného projektu MOVECO jedinečnú výstavu cirkulárnej ekonomiky na Slovensku. Uvidíte počas nej viac ako 20 produktov a služieb firiem, ktorým nie sú cudzie pojmy ako recyklácia, ekodizajn, opätovné používanie, refurbishing, upcycling alebo zero waste.


Témou výstavy je predstavenie inovatívnych a inšpiratívnych príkladov dobrej praxe v oblasti cirkulárnej ekonomiky predovšetkým zo Slovenska, ale aj zo sveta (Nemecko, Rakúsko, Slovinsko alebo Maďarsko). Záujemcovia sa na vystavené produkty môžu prísť pozrieť už od 21. januára v čase od 9.00 do 17.00 hod. do priestorov Národného podnikateľského centra (NPC) Slovak Business Agency na Karadžičovej 2 v Bratislave. Na konci februára je naplánovaný jej presun do Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

“Výstava ukazuje možnosti, kde všade sa dajú aplikovať princípy cirkulárnej ekonomiky vo výrobkoch alebo službách. Často myslíme na recykláciu ako jediný spôsob udržania materiálov v obehu, no všetko môže začať už pri dizajne. Podnikatelia sa zároveň môžu inšpirovať myšlienkami, s ktorými pracovali vystavujúce spoločnosti nie len zo Slovenska”, povedal projektový manažér projektu MOVECO Tomáš Kolenčík.

Výstava  má putovný charakter – prechádza krajinami Nemecko, Slovinsko, Slovensko a Rakúsko, pričom každá krajina prezentuje projekt MOVECO, cirkulárne riešenia vo svete a svoje lokálne príklady dobrej praxe v oblasti cirkulárnej ekonomiky.

„To, čo je pre nás zvyčajne odpad, pokladá cirkulárna ekonomika za zdroj. Z Nemecka a Slovinska tu máme vystavený napríklad koberec z použitých horolezeckých lán alebo okná zo starých drevených trámov. Predstavujeme aj upcyklovanú módu alebo spodnú bielizeň, ktorá bola navrhnutá tak, aby sa na konci životnosti dala recyklovať alebo kompostovať,“ povedala manažérka projektu MOVECO Denisa Rášová.

V Slovak Business Agency sa  bude 31. januára od 17.30 hod. konať aj diskusia s hosťami na tému cirkulárnej ekonomiky a jej uplatnenia v podnikaní. Medzi účastníkmi nájdete firmy a organizácie ako sú  Sensoneo, Umelohmotné, Ekolumi a U vážky.

 

 

Vytlačiť